BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 303
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Wtorek, 28 czerwca 2011
W „Gazecie Wyborczej” niezwykle ciekawy cykl tekstów pod wspólnym tytułem „Czytamy w Polsce”. Imponujący zestaw nazwisk, głównie pisarzy, którzy tłumaczą się ze swych czytelniczych nałogów, a generalnie uzasadniają tezę wydawałoby się oczywistą: bez czytania nie ma życia, no bo jak?…
Wtorek, 28 czerwca 2011
Konferencja „350 lat prasy polskiej”
Konferencję „350 lat Prasy Polskiej”, która odbyła się 16 i 17 czerwca w Warszawie, objęli patronatem Prezydent Bronisław Komorowski oraz prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, rektor UW. Podczas inauguracji, którą prowadził prof. Marek Jabłonowski, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa UW, okolicznościowe przemówienie wygłosiła rektor Katarzyna Chałasińska-Macukow, a także Jan Lityński, minister w kancelarii Prezydenta RP. Podczas sesji wstępnej referaty przedstawili: prof. Wiesław Władyka („Osobowość i osobowości prasy polskiej”), prof. Jan Tomkowski („Pisarz w świecie gazet”) i prof. Daria Nałęcz …
Wtorek, 28 czerwca 2011
…i chińskie pomysły
W niniejszym numerze rozpoczynamy cykl podsumowujących rok 2010 na światowych rynkach wydawniczych. (r)W podsumowaniach rocznych zazwyczaj koncentrujemy się na własnym podwórku lub z zazdrością przyglądamy się osiągnięciom pierwszej światowej dziesiątki.
Wtorek, 28 czerwca 2011
Archeologia wydawnicza
Dzięki uprzejmości miłej pani z jednego z likwidowanych obecnie wydawnictw do naszej redakcji trafiły interesujące materiały opisujące dawną sytuację polskiej książki. Nie można tego nazwać opisem rynku książki, bo takiego rynku nie było, lecz raczej ruchu wydawniczego, bo taki termin najbardziej odpowiada ówczesnej rzeczywistości, a przypomnijmy, że pozostał on do dzisiaj w tytule cennego cyklu publikacji Biblioteki Narodowej – „Ruch Wydawniczy w Liczbach”. Właśnie z tego cyklu pochodzą otrzymane publikacje odnoszące się do lat 1977 …
Wtorek, 28 czerwca 2011
XVIII Wystawa Polskiej Książki Naukowej otwarta uroczyście 8 czerwca w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w stolicy Francji przyciągnęła liczną rzeszę osób zainteresowanych książką akademicką. Organizatorami ekspozycji byli: Stacja Naukowa PAN w Paryżu, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych oraz Wydawnictwo UKSW, a instytucją wspierającą Ambasada RP w Paryżu.
Wtorek, 28 czerwca 2011
„Za cztery lata na całym świecie będzie działać trzy razy więcej smartfonów, tabletów i e-czytników niż obecnie” – prognozuje PwC. Wartość aplikacji sprzedanych na takie urządzenia ma wzrosnąć do 35 mld dolarów.
Wtorek, 28 czerwca 2011
W dniach 9-11 grudnia Międzynarodowe Targi Łódzkie zaplanowały premierową edycję wystawienniczej imprezy pod nazwą Salon Ciekawej Książki.
Wtorek, 28 czerwca 2011
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski zaakceptował Regulamin Programu Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek” oraz skład Zespołu Sterującego Programu na rok 2011.
Wtorek, 28 czerwca 2011
Instytut Książki zarządza priorytetem „Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek” Programu „Kultura+”.
Wtorek, 28 czerwca 2011
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w drugim numerze „Wiadomości Księgarskich” wiele miejsca poświęcamy obchodom Roku Miłosza z racji 100-lecia urodzin noblisty.