BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 235
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 1 grudnia 2008
Sondaż serwisu Rynek-Książki.pl
Od kilku miesięcy Czytelnikom serwisu Rynek-Książki.pl proponujemy udział w sondażach badających opinie na rozmaite tematy związane z rynkiem wydawniczym. W listopadzie zapytaliśmy o to, czy coraz popularniejsze audiobooki zdołają zdobyć sympatię polskich czytelników, czy może precyzyjniej – miłośników literatury.
Poniedziałek, 1 grudnia 2008
Czego domaga się Operon
W poprzednim numerze Biblioteki Analiz zaanonsowaliśmy materiał rozwijający zasygnalizowany wówczas wątek protestu, jaki do członków Polskiej Izby Książki skierował prezes Wydawnictwa Pedagogicznego Operon Dariusz Kaczmarek. Tym razem na przysłowiowy celownik nie został wzięty Piotr Marciszuk, szef Polskiej Izby Książki i właściciel wydawnictwa Stentor, choć – jako szef prezydium Sekcji Wydawców Edukacyjnych PIK – siłą rzeczy musiał w tym sporze odegrać rolę kluczową. Przypomnijmy: rozesłany 12 listopada „List otwarty w sprawie reformy edukacji 2009” uzupełniony został …
Poniedziałek, 1 grudnia 2008
Rozmowa z Tomaszem Witkowskim – właścicielem wydawnictwa Aleksandria i sklepu Audiobook.pl
Zacznę od „wyznania”, że nie do końca jestem miłośnikiem audiobooków i nie sądzę, by tak naprawdę zdobyły one popularność na naszym rynku. Po pierwsze, dlatego, że gdyby tak się miało stać, stałoby się już kilka lat temu, kiedy swoich sił próbowały i PWN, i Prószyński i S-ka, czyli znaczące podmioty. Na dłużej zagościły jedynie wydawnictwa RTW i Mozaika. I nie ma tu chyba znaczenia dokonany dopiero ostatnio skok technologiczny w postaci coraz większej popularności plików …
Poniedziałek, 1 grudnia 2008
Fenomen Stephenie Meyer
„Ja też kupię… zapowiada się ciekawie, a poza tym to książka Meyer!” No właśnie. Co takiego jest w książkach 35- letniej Amerykanki, której każda nowa powieść szturmem wdziera się na światowe i polskie listy bestsellerów, i żarliwie, ba – obłędnie, przyjmowana jest wśród nastoletnich czytelników, czego dowodem powyższy komentarz z jednego z forów internetowych. 17 mln egz. sprzedanych na całym świecie, przekłady na 30 języków, ponad 300 dedykowanych stron i for internetowych, miliony postów poświęconych …
Poniedziałek, 1 grudnia 2008
Czy MEN zdąży?
– Polacy oczekują od nas dostosowania programów szkolnych do wyzwań współczesnego świata – mówiła na zorganizowanej w czwartek, 27 listopada konferencji prasowej minister edukacji Katarzyna Hall. Podczas blisko godzinnego spotkania z mediami szefowa resortu omawiała wyniki opublikowanych tego samego dnia przez CBOS badań dotyczących zmian w edukacji. Już na wstępie dziennikarzy poproszono o ograniczanie się do pytań związanych bezpośrednio z głównym tematem konferencji. A przecież nadal nierozwiązane pozostają niezwykle ważne – nie tylko dla środowiska …
Poniedziałek, 1 grudnia 2008
Promocyjny pomysł miesiąca
To nietypowy odcinek naszego cyklu – tym razem jego bohaterem nie jest ani pojedynczy tytuł, ani seria, ani nawet bohater, jak to wcześniej bywało. To coś specjalnego. Na początku listopada do naszej redakcji nadesłanych zostało kilka identycznych przesyłek, a w nich… metalowe wizytowniki. Tam, gdzie wizytownik, powinna być także wizytówka – i rzeczywiście, leżała sobie wygodnie w pudełeczku. Na niej komunikat o następującej treści: „Serdecznie zapraszamy na internetową premierę serwisu Audioteka.pl”. O projekcie pisaliśmy już …
Poniedziałek, 1 grudnia 2008
17. Targi Książki Historycznej
Przeczytałem właśnie opublikowany przed rokiem tekst podsumowujący poprzednią edycję Targów Książki Historycznej, i jeszcze wcześniejszy, napisany przed dwoma laty przez Kubę Frołowa. I mimo że może to zabrzmieć jak kokieteria, to w zasadzie nie da się napisać o tej imprezie nic odkrywczego. Co tu dużo gadać – to po prostu są dobre targi, przede wszystkim dlatego, że… dość specyficzne. To chyba właściwe słowo, aby opisać swego rodzaju fenomen tej organizowanej już po raz 17. imprezy. …
Poniedziałek, 1 grudnia 2008
Felieton
Z biegiem lat pamięć dzieciństwa wraca wyostrzona. To wtedy wszystko się zaczęło. Wówczas, nie wiedząc jeszcze o tym, wkroczyłem na całe życie w świat książkowej branży… W klasie było nas czterdzieści dwoje. Grono nauczycielskie, tzw. starej daty, podjęło się trudu wyprowadzenia nas na ludzi. Pamiętam panią od polskiego, która wbijała nam w bezmyślne główki, że jak chcemy być kimś, to musimy czytać książki. Wymownym ruchem ręki wskazywała ściany, na których wisiały portrety tych, którzy stali …