BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 217
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Piątek, 28 marca 2008
19 marca do przewodniczącego sądu koleżeńskiego przy Polskiej Izbie Książki wpłynęło pismo procesowe Macieja Adamczyka, adwokata reprezentującego wydawnictwo Operon, które 14 grudnia ub. r. do rzeczonego sądu złożyło wniosek o rozstrzygnięcie sporu z Piotrem Marciszukiem, właścicielem wydawnictwa Stentor i zarazem prezesem PIK (wniosek publikowaliśmy w 214, zaś odpowiedź reprezentującej Marciszuka kancelarii Patrimonium w 216 numerze Biblioteki Analiz). Drukujemy cały dokument:
Piątek, 28 marca 2008
Spółka wezwała do sprzedaży 1,647 mln akcji własnych stanowiących 6,24 proc. wszystkich akcji i dających tyle samo głosów na WZA.
Piątek, 28 marca 2008
Zjazd Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, jaki odbył się 14 marca, uchwalił, że honorowym członkiem SKP zostanie Magdalena Ślusarska. Poinformował o tym Waldemar Janaszkiewicz, prezes SKP, podczas Salonu Księgarzy 18 marca w Bibliotece Narodowej.
Piątek, 28 marca 2008
„Melanże z Żyletką”, najnowsza powieść Łukasza Gołębiewskiego, znalazły się na liście bestsellerów stycznia Firmy Księgarskiej Jacek Olesiejuk.
Piątek, 28 marca 2008
„Jak edukacja będzie drożeć”, „1,2 mld zł wydadzą rodzice na podręczniki”, „Od 2009 roku nowe i znacznie droższe książki w szkołach” – takie tytuły królują w doniesieniach prasowych o planowanych zmianach w edukacji.
Piątek, 28 marca 2008
W 2007 roku Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis osiągnęło przychód 34,490 mln zł. Firma opublikowała 245 tytułów książek, w tym 74 nowości. Liczba sprzedanych egzemplarzy wzrosła o 8 proc. do 350 tys. egz. Sukcesem okazał się Serwis Prawno-Gospodarczy (SPG), który w kilka miesięcy po włączeniu do oferty przekroczył liczbę tysiąca klientów. Serwis wpisuje się w biznesową cześć oferty oficyny, w trybie on-line udostępniając informacje gospodarcze na temat firm i osób prezentowane w unikatowym interfejsie.
Piątek, 28 marca 2008
20 marca minister skarbu podjął decyzję o utworzeniu holdingu wydawniczego wokół PW Rzeczpospolita. Powstała również lista podmiotów, które wejdą w jego skład. W pierwszym etapie będą to: Wiedza Powszechna, Składnica Księgarska i Dom Słowa Polskiego. Potem mają dołączyć Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Wydawnictwa Naukowo-Techniczne.
Piątek, 28 marca 2008
Debiutujące w ubiegłym roku wydawnictwo MG opublikowało kolejne książki. Najciekawsze „Opowiadania pełne pasji” zawierają krótkie teksty popularnego zestawu autorskiego, m.in.: Moniki Szwai, Bartka Świderskiego, Jarosława Klejnockiego, Adama Kaczanowskiego, Rafała Grupińskiego, Renaty Jabłońskiej i Grażyny Bąkiewicz.
Piątek, 28 marca 2008
Langenscheidt Polska rozpoczyna kolejną edycję akcji promocyjnej „Wymień stary słownik na nowy”.
Piątek, 28 marca 2008
W minionym roku Grupa Wydawnicza Helion zwiększyła przychody ze sprzedaży książek o 18 proc., do 30,725 mln zł (104 proc. planu, obrót nie uwzględnia przychodów przejętej oficyny Bezdroża).