BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 288
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 10 stycznia 2011
 „Amerykański sąd uznał w czwartek, że książka ‘Harry Potter i Czara Ognia’ nie jest plagiatem i oddalił pozew. Właściciele praw autorskich do dzieł nieżyjącego już autora Adriana Jacobsa argumentowali, że czwarta część przygód Pottera jest po części kopią książki ‘Willy the Wizard’” – poinformował portal TVN24.pl, powołując się na agencję Reuters.
Poniedziałek, 29 listopada 2010
Matras.pl księgarnią internetową
Po tegorocznych zmianach w akcjonariacie i podwyższeniu kapitału zakładowego firmy, pojawiają się coraz wyraźniejsze oznaki biznesowego ożywienia firmy i bardziej namacalne dowody istnienia planu obliczonego na jej rozwój. Od kilku dni www.matras.pl to już nie wyłącznie strona internetowa jednego z największych detaliczno-hurtowych książkowych operatów, ale regularna księgarnia internetowa.
Poniedziałek, 29 listopada 2010
FKJO nadal zainteresowane przejęciem
„Poligraficzny Kompap otrzymał wyłączność negocjacyjną na zakup prywatyzowanych Olsztyńskich Zakładów Graficznych. Na rozmowy ma czas do 20 grudnia” – poinformował „Parkiet” w wydaniu z 26 listopada. „Wyłączność oznacza, że jesteśmy o krok bliżej przejęcia. Negocjacje odbędą się szybko, bo już dziś. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie dojdzie do rozstrzygnięcia przetargu na naszą korzyść” – stwierdził na łamach „Parkietu” Waldemar Lipka, prezes Kompapu.
Poniedziałek, 29 listopada 2010
Lista błędów i wypaczeń
W drugiej połowie listopada ministerstwo skarbu państwa podjęło decyzję o wszczęciu postępowania likwidacyjnego w stosunku do Wydawnictw Naukowo-Technicznych. Jednocześnie ze stanowiska prezesa oficyny odwołany został Dariusz Nowak, a dzień później w firmie pojawił się wyznaczony przez ministerstwo likwidator. Ale ostatnie wydarzenia to oczywiście jedynie efekt, tego co działo się, a najczęściej działo się źle, wokół WNT przynajmniej od 2006 roku.
Poniedziałek, 29 listopada 2010
Wydawnictwo Klubu dla Ciebie
Od kilku miesięcy jedynym właścicielem firmy KDC jest spółka Weltbild. Przyjęta w ostatnim czasie strategia rozwoju wydawnictwa Klubu Dla Ciebie daleko wykracza poza dotychczasową działalność. Jak wiadomo, dotychczasowym priorytetem dla oficyny była produkcja obliczona na potrzeby katalogu wysyłkowego Klubu dla Ciebie. Na rynek otwarty trafiały zazwyczaj końcówki nakładów. Według nowej strategii pełnoprawnym kanałem dystrybucyjnym ma stać się rynek otwarty. Za realizację planu przekształcenia i rozwoju oficyny odpowiada dyrektor wydawniczy Arkadiusz Nakoniecznik, który kreuje ofertę wydawniczą …
Poniedziałek, 29 listopada 2010
Rozmowa z Sonią Dragą – właścicielką wydawnictwa Sonia Draga
Jak po dziesięciu latach działalności wydawniczej czuje się najsłynniejsza rozwódka w tej branży?[śmiech] Dobrze. Rozwody nie są łatwe, czasem jednak konieczne. Najważniejsze, żeby w odpowiednim momencie mieć tego świadomość.
Poniedziałek, 29 listopada 2010
Rafał Skąpski, obecnie dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego, niegdyś właściciel Domu Wydawniczego ARS, członek zarządu Polskiego Radia, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, był gościem kolejnego Salonu Księgarzy, który odbył się w czwartek, 18 listopada w Bibliotece Narodowej.
Poniedziałek, 29 listopada 2010
Na początku listopada Biblioteka Narodowa uruchomiła jedyną w Polsce pracownię skanerów automatycznych.
Poniedziałek, 29 listopada 2010
 Firma Difin SA znalazła się wśród laureatów rankingu firm sektora MSP, Skrzydła Biznesu. Wydawnictwo otrzymało wyróżnienie w kategorii „Firma mikro wiarygodna i dynamiczna”.
Poniedziałek, 29 listopada 2010
„Według firmy analitycznej Forrester Research tylko w USA, największym rynku technologicznym świata, w 2010 roku zostaną sprzedane e-książki warte 966 mln dolarów.