BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 310
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 3 października 2011
Szansa na przetrwanie księgarni Odeon
„W księgarni Odeon przy ul. Hożej 19 apelują o ratunek. Kryzys na rynku książek i podwyżka czynszu wpędziły w tarapaty spółkę, która prowadzi słynną księgarnię” – czytamy w tekście Małgorzaty Zubik „Co grozi księgarniom w Śródmieściu” („Gazeta Wyborcza”, wydanie z 30 września). Na stronie Petycjeonline.com, na portalu Gdziebylec.pl oraz w księgarni przy ul. Hożej 19 można znaleźć petycje o pomoc w „zapobieżeniu likwidacji” księgarni skierowaną do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.
Poniedziałek, 3 października 2011
Audioteka ciągle na fali
Ponad 1000 płatnych pobrań opowiadania „Wiedźmin” w formie audiobooka, nagranego w oparciu o bestsellerową prozę Andrzeja Sapkowskiego zanotowała firma Audioteka. Premiera kolejnej superprodukcji audio zrealizowanej przez tę firmę odbyła się na początku września.
Poniedziałek, 3 października 2011
Polskie Startupy w Dolinie Krzemowej
TechCrunch Disrupt to forum, podczas którego prezentowane są innowacyjne młode firmy, wybrane z całego świata. Tegoroczna edycja odbyła się w terminie 12-14 września w Dolinie Krzemowej, w San Francisco. Po raz pierwszy wzięły w niej udział polskie firmy prezentujące dokonania rodzimej myśli technologicznej w zakresie przedsięwzięć związanych z upowszechnianiem i dystrybucją m.in. książek elektronicznych: Legimi, BookLikes i SaveUp.
Poniedziałek, 3 października 2011
Rozmowa z Teresą Włochyńską-Trukawką, prezesem zarządu i Dorotą Rostkowską, dyrektorem ds. handlu i dystrybucji i członkiem zarządu OSDW Azymut
Azymut przyjmuje właśnie zwroty w zakresie podręczników szkolnych, czy możecie już panie wstępnie podsumować tegoroczny sezon w wykonaniu waszej firmy? Dorota Rostowska: Generalnie w umowach z wydawcami mamy zapis, który ustanawia dwie transze zwrotów oferty podręcznikowej. Pierwsza z nich została przeprowadzona do 15 września. Kolejna przypada na październik, a nawet listopad, ponieważ publikacje z pewnych segmentów oferty szkolnej można sprzedawać też w tym miesiącu. Czas zwrotów zaczął się więc coraz bardziej przesuwać. Teresa Włochyńska: Wstępnie …
Poniedziałek, 3 października 2011
Ten rok jest już osiemnastym z rzędu, od kiedy ukazują się „Wiadomości Księgarskie”. Stąd też w niniejszym numerze przedstawiamy pokrótce historię przepoczwarzania się naszego czasopisma z „młodocianego” w „pełnoletnie” autorstwa dr. Andrzeja Skrzypczaka – współtwórcy tytułu i pierwszego redaktora naczelnego. Naszą osiemnastkę postanowiliśmy fetować podczas jubileuszowych 15. Targów Książki w Krakowie.
Poniedziałek, 3 października 2011
W poniedziałek, 19 września został powołany nowy zarząd Multico Oficyny Wydawniczej. Prezesem wydawnictwa została Inga Szwedler. Do zarządu wydawnictwa wszedł również Zbigniew Wojtkowski, w firmie odpowiedzialny za sprawy handlowe.
Poniedziałek, 3 października 2011
Targi Książki Akademickiej i Naukowej Academia odbędą się w terminie 19-21 października.
Poniedziałek, 3 października 2011
„Przez kilkanaście lat istnienia Targi Książki w Krakowie odwiedziło ćwierć miliona osób. Spośród tak licznego grona organizatorzy postanowili wyróżnić tych, którzy wspólnie z nimi tworzą historię wydarzenia. Osoby, które określają targi jako wyjątkowe i niepowtarzalne miejsce i zawsze chętnie na nie wracają otrzymają Tytuł Ambasadora Targów Książki w Krakowie.
Poniedziałek, 3 października 2011
Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało, że 27 września o godz. 14.00 minął termin składania ofert w przetargu publicznym, którego przedmiotem było nabycie 23800 udziałów stanowiących 85 proc. kapitału zakładowego spółki Łódzkie Zakłady Graficzne Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi. W wyznaczonym terminie nie wpłynęła żadna oferta. W związku z tym nie odbyła się zaplanowana na kolejny dzień aukcja.
Poniedziałek, 3 października 2011
W dniach 13-14 października 2011 roku w Warszawie odbędzie się drugi kongres bibliotek publicznych „Biblioteka: więcej niż myślisz!”. Kongres będzie spotkaniem bibliotekarek i bibliotekarzy, przedstawicieli władz, członków Krajowego Partnerstwa na rzecz Rozwoju Bibliotek, reprezentantów organizacji pozarządowych, partnerów Programu Rozwoju Bibliotek.