BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 248
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki). Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 1 czerwca 2009
Sondaż Rynek-Książki.pl
W maju na stronach serwisu Rynek- Książki.pl zapytaliśmy: „Czy plany Google zmierzające do digitalizacji wszystkich zasobów książkowych świata są zagrożeniem dla tradycyjnego księgarstwa?”. Ku uciesze redakcji Internauci zdecydowanie opowiedzieli się za siłą jaka drzemie w księgarstwie. „Nie sądzę – dobry księgarz zawsze zdoła przyciągnąć do siebie czytelników”, stwierdziło ok. 55 proc. ankietowanych (210 głosów).
Poniedziałek, 1 czerwca 2009
Instytut Książki doniósł na Empik
Podczas MTK redakcja „Wiadomości Księgarskich” zorganizowała debatę „Naprawić rynek”. Jej kluczowym punktem stała się sprawa relacji Empiku z dostawcami, w których znamion „nadużywania pozycji dominującej” oraz „naruszania zakazu porozumień ograniczających konkurencję” dopatrzył się Instytut Książki, składając 11 lutego stosowne zawiadomienie na ręce prezes Urzędu Konkurencji i Konsumentów (IK reprezentuje w tej sprawie kancelaria Markiewicz i Sroczyński, specjalizująca się m.in. w sferze prawa antymonopolowego i ochrony konsumentów oraz prawa własności intelektualnej).
Poniedziałek, 1 czerwca 2009
Empik ograniczył zamówienia
Obok podjęcia przez Pawła Pakułę (do niedawna dyrektora działu książki w Empiku) pracy w Traffic Clubie ten news był bodaj najgorętszy podczas ostatnich Międzynarodowych Targów Książki. Otóż Empik, największy detaliczny sprzedawca książek w Polsce, radykalnie ograniczył zamówienia na nowe tytuły. Powiało pogromem, ponieważ do dokonywanych lawinowo od kilku miesięcy zwrotów oraz zatorów płatniczych doszedł kolejny problem w relacjach z tą siecią. Zrobiło się niebezpiecznie, bo wydrukowane już nakłady gdzieś przecież trzeba upłynnić, a dochodzi ograniczenie …
Poniedziałek, 1 czerwca 2009
Rozmowa z Jerzym Kozłowskim – prezesem, Ewą Berus – członkiem zarządu i dyrektorem handlowym oraz Krzysztofem Wiśniewskim – członkiem zarządu i redaktorem naczelnym Wydawnictw Komunikacji i Łączności
Kilka dni temu hucznie obchodzili państwo jubileusz 60-lecia. Inni wydawcy mogą wam zazdrościć, bo podczas uroczystości wielu pracowników WKŁ zostało uhonorowanych odznaczeniami państwowymi i resortowymi. W sumie 16 osób. Choć z drugiej strony wymagało to z pewnością wielu zabiegów i przygotowań…Jerzy Kozłowski: Nasi pracownicy byli również wyróżniani na poprzednich jubileuszach. Stąd mieliśmy doświadczenie i odpowiednio wcześniej przygotowaliśmy niezbędne dokumenty, złożone we właściwych instytucjach. Nasi pracownicy mają bogaty dorobek edytorski oraz ogromne doświadczenie – dlatego zasłużyli …
Poniedziałek, 1 czerwca 2009
Księgarze trafili do Senatu
Przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Księgarzy, Izby Księgarstwa Polskiego oraz Zrzeszenia Handlu i Usług, działając także w imieniu SKP, przedstawili 28 maja w Senacie RP projekt Ustawy o książce. Na spotkaniu obecny był także przedstawiciel Polskiej Izby Książki. Projekt wraz z obszernym uzasadnieniem złożono na ręce Krystyny Bochenek, wicemarszałka izby wyższej parlamentu, oraz senatora Zbigniewa Szaleńca. Po konsultacjach parlamentarnych projekt ma być skierowany do senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu. – To przełom na drodze do uporządkowania …
Poniedziałek, 1 czerwca 2009
Po 54. Międzynarodowych Targach Książki
Za nami 54. Międzynarodowe Targi Książki. Jakie były i gdzie odbędą się w przyszłym roku? Co zawiodło, a co zaskoczyło pozytywnie, biorąc pod uwagę ofertę dla profesjonalistów? Czas na krótkie podsumowanie. Jeszcze przed inauguracją imprezie towarzyszyło wiele emocji. Niezwykle napięta atmosfera panowała między Ars Poloną a zarządem Pałacu Kultury i Nauki. Na poprzedzającej targi konferencji prasowej prezes Grzegorz Guzowski poinformował, że być może tegoroczna edycja będzie ostatnią w tej lokalizacji. Jako powód podał olbrzymie podwyżki …
Poniedziałek, 1 czerwca 2009
Ranking największych wydawnictw 2008 roku
Przychody ze sprzedaży książek w 2008 roku wzrosły aż o 12,4 proc. i zamknęły się wartością 2,91 mld zł. Był to rekordowy rok dla polskiej książki. Niestety, wiele wskazuje, że ostatni tak dobry. Co mogło wpłynąć na tak znaczący wzrost sprzedaży? Swoje zrobiła z pewnością premiera ostatniego tomu sagi o Harrym Potterze, którego sprzedaż wyniosła 595 tys. egz. i dała niemal 300 proc. wzrostu obrotów wydawcy (Media Rodzina). Ale to nie jedyny powód. Imponujące – …
Poniedziałek, 1 czerwca 2009
Promocyjny pomysł miesiąca
I znów bohaterem naszego cyklu nie będzie konkretny tytuł, seria czy zjawisko literackie, tylko akcja promocyjna. Co ciekawe, skierowana nie bezpośrednio do klientów, a do pośredników między nimi oraz wydawcą. Chodzi o konkurs, jaki wydawnictwo Pascal zorganizowało w związku z akcją promującą w sezonie turystycznym jego przewodniki ilustrowane. Skierowana została do księgarzy i przybrała formę konkursu na najlepszą ekspozycję publikacji pod hasłem „Przewodniki barwne jak wakacje”. Oficyna rozesłała do detalistów ulotki i foldery z prezentacją …
Poniedziałek, 1 czerwca 2009
Z redakcyjnej poczty Biblioteki Analiz
Witam serdecznie! Przesyłam opis sytuacji w formie być może nadającej się do druku….ANDRZEJ WOJCIECHOWSKI Dla jednej z autorek przygotowywałem do druku książkę z dobrej dziedziny rokującej sprzedaż. Autorka nie miała dofinansowania. Postanowiłem zaryzykować i wydać książkę za własne pieniądze. Tuż przed oddaniem do druku dział handlowy wydawnictwa pozyskał do książki patronów medialnych. Kilku wskazała w ankiecie autorka. Wszyscy wyrazili zainteresowanie książką i przesłali swoje logo, obiecując w zamian różne formy promocji. Niestety przed skierowaniem książki …
Poniedziałek, 1 czerwca 2009
Felieton
Trudno… Trzeba się przyznać. Otóż przyłożyłem rękę do inicjatywy Instytutu Książki, co polegało na skierowaniu do UOKiK skargi na działalność Empiku, który – jak mówi rzeczona skarga – nadużywa dominującej pozycji na rynku dystrybucji książki w Polsce. Szacowny Urząd nie tylko odrzucił skargę Instytutu Książki, ale uznał, że nie miała ona absolutnie żadnych podstaw i… wszystkim powinno wystarczyć krótkie wyjaśnienie rzecznika UOKiK, Konrada Grunera, że Empik nie narusza ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Otóż …