BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 295
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 7 marca 2011
Outlet Empiku
 Nie mogło być inaczej, po komunikacie Empiku dotyczącym inauguracji – 18 lutego, outletu sieci na stołecznych Kabatach w branży zawrzało. Skargi wydawców oraz apele o wyjaśnienie szczegółów tej sprawy trafiały też do Polskiej Izby Książki. Wydaje się jednak, że na szczęście była to klasyczna przysłowiowa burza w szklance wody. Empik informował m.in. że: „asortyment stanowią produkty w pełni wartościowe – końcówki serii/ wydań, tytuły wydane kilka lat temu, tylko część oferty to produkty uszkodzone”.
Poniedziałek, 7 marca 2011
Nagrody Feniks 2011
  Do tegorocznej edycji Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2011 zgłoszono ponad 240 książek w dziewięciu kategoriach: „Literacka” (34 zgłoszenia), „Nauki kościelne” (45 zgłoszeń), „Edytorstwo” (21 zgłoszeń), „Książka dla dzieci” (17 zgłoszeń), „Książka dla młodzieży” (17 zgłoszeń), „Książka autora zagranicznego” (30 zgłoszeń), „Seria wydawnicza (dzieła zebrane)” (22 zgłoszenia), „Publicystka religijna” (46 zgłoszeń), „Multimedia” (7 zgłoszeń).
Poniedziałek, 7 marca 2011
Pierwsza książka multimedialna
Woblink to pierwsza polska aplikacja służąca do przeglądania i czytania ebooków. Prace koncepcyjne nad jej powstaniem rozpoczęły się w marcu 2010 roku. Oficjalnie wystartowała 6 grudnia. Do połowy stycznia zanotowano blisko 20 tys. pobrań aplikacji z AppStore. Oferta liczy aktualnie blisko 300 tytułów, jednak już w najbliższych tygodniach ma wzrosnąć do kilku tysięcy. Od premiery z Woblinka pobrano blisko 3000 pozycji. – Przy czym należy pamiętać, że w Polsce używanych jest ok. 50 tys. iPadów. …
Poniedziałek, 7 marca 2011
Rozmowa z Tomaszem Laskowskim – prezesem zarządu i dyrektorem zarządzającym oraz Joanną Hirsz-Kropińską – członkiem zarządu i dyrektorem marketingu i rozwoju biznesu w wydawnictwie LexisNexis Polska
W państwa bilansie za 2007 rok zdumiała mnie pożyczka na 4,5 mln zł… Tomasz Laskowski: Udzieliliśmy ją spółce powiązanej z nami kapitałowo, podobnie jak my należącej do grupy Reed Elsevier.Z Polski?TL: Tak. Z pokrewnej branży. Chodzi o wydawnictwo medyczne Elsevier Urban & Partner. I to państwo udzielili pożyczki? W roku, którego nie mogą państwo uznać za specjalnie dla was udany?TL: Od początku działalności LexisNexis w Polsce zakumulowaliśmy ponad 12 mln kapitału własnego, a trudny rok …
Poniedziałek, 7 marca 2011
 Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało, że po analizie złożonych w dniu 18 lutego 2011 roku ofert wiążących na zakup akcji spółki Białostockie Zakłady Graficzne S.A. z siedzibą w Białymstoku, minister skarbu udzielił inwestorowi OZGraf Olsztyńskie Zakłady Graficzne wyłączności negocjacyjnej w procesie prywatyzacji spółki do 11 marca.
Poniedziałek, 7 marca 2011
Książka „Samochody osobowe. Dzieje rozwoju” autorstwa prof. Andrzeja Zielińskiego wydana przez Wydawnictwa Komunikacji i Łączności uzyskała w 2010 roku wyróżnienie amerykańskiego Stowarzyszenia Historyków Motoryzacji SAH (Society of Automotive Historians) z Bostonu w kategorii książek nieanglojęzycznych. 3 lutego autor odebrał nagrodę z rąk Susan Davis, prezes SAH, w Automobile Club de France podczas wystawy Retromobile.
Poniedziałek, 7 marca 2011
1 marca Wydawnictwo C.H. Beck – jeden z liderów rynku literatury prawniczej i ekonomicznej, a także rynku elektronicznych systemów informacji prawnej – oraz Virtualo sp. z o.o. rozszerzyły współpracę w zakresie dystrybucji e-booków oficyny. Dzięki porozumieniu pełna e-oferta wydawnictwa będzie także dystrybuowana za pośrednictwem niezależnych księgarń internetowych.
Poniedziałek, 7 marca 2011
Brytyjski dziennik „Daily Telegraph” podał informację o „spektakularnej akcji policji na zlecenie Komisji Europejskiej”.
Poniedziałek, 7 marca 2011
 Prezentując iPada2 Steve Jobs, dyrektor Apple poinformował, że w 2010 roku firma sprzedała 15 mln tabletów. Dało jej to 90 proc. udziału w światowym rynku. Przychód pochodzący ze sprzedaży iPada sięgnął 9,5 mld dolarów.
Poniedziałek, 7 marca 2011
 W 2010 roku wydawnictwo osiągnęło 44,3 mln zł przychodu ze sprzedaży publikacji (wzrost o 9,4 proc.). Firma poprawiła też o 9 proc. wynik operacyjny. W tym okresie LexisNexis Polska wydało blisko 250 tytułów książek, z czego aż połowę stanowiły nowości wydawnicze. Liczba sprzedanych egzemplarzy książek zbliżyła się do 320 tys. Najlepiej sprzedającymi się tytułami w 2010 roku były: „Informator Prawniczy 2011”, „Wielkie Komentarze” LexisNexis do głównych ustaw cywilistycznych i gospodarczych oraz praktyczna seria „Metodyk”.