BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 414
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Piątek, 11 grudnia 2015
W jednym z felietonów obiecywałem "zainteresować się" wątkiem zamieszania wokół likwidacji Państwowego Instytutu Wydawniczego, a szczególnie emocjonalnych reakcji przeciwników tego procesu (czy też sposobu jego realizacji przez Ministerstwo Kultury, w tym momencie to już mało istotne), pikietujących pod siedzibą wydawnictwa. Kurz nieco opadł i jego resztki nie raz już zostały zmiecione przez stróżów sprzątających po nocnych ekscesach jedną z urokliwszych ulic stolicy. E la vita continua, chciałoby się westchnąć.
Piątek, 11 grudnia 2015
Dwa przykłady z rynku
Na blogu Świat Czytników jego autor Robert Drózd zaprezentował ostatnio dwa ciekawe przypadki biznesowego funkcjonowania w ramach koncepcji self-publishingu. Przywołuje wyniki dwuletniej sprzedaży książki Alexa Barczewskiego oraz osiągnięć Marty Klimowicz, współautorki wydanej w ostatnich miesiącach e-bookowej pozycji "Zawód: bloger".
Piątek, 11 grudnia 2015
Ile zarabia tłumacz literatury?
Hieronim Hipotetyczny uśmiecha się miło. Jest zdolnym i sprawnym tłumaczem z angielskiego, ze sporym już dorobkiem. Już dawno nie jest studentem, daleko mu jeszcze do emerytury. Tłumaczy dla znanych wydawnictw literackich, czasem literaturę popularną, czasem bardziej ambitną, niekiedy non fiction. Zyskał już pewną renomę, ma stałe grono zleceniodawców i zazwyczaj ciągłość zleceń, co w tej branży nie jest regułą. Jest wolnym strzelcem, nie ma działalności gospodarczej, pracuje wyłącznie na umowy o dzieło z 50-procentowymi kosztami …
Piątek, 11 grudnia 2015
Rozmowa z Waldemarem Michalskim, dyrektorem Festiwalu Książki dla Dzieci i Młodzieży 'Czytajmy'
Skąd się wziął pomysł zorganizowania spotkania z książką dziecięcą i młodzieżową na Zamku Królewskim?Patrząc na warszawskie imprezy zauważyliśmy, że wśród wielu wydarzeń nie ma takich, jakie można by nazwać profesjonalnie organizowanymi targami lub festiwalem książki dziecięcej i młodzieżowej. Może nie mówmy, że nie ma, ale jest ich mało, może kilka. Stąd pojawiła się idea zorganizowania w miarę profesjonalnie, w dobrym miejscy, bo w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim, imprezy która pokazywałaby dobre wzorce dla dzieci …
Piątek, 11 grudnia 2015
W lipcu Biblioteka Śląska rozpoczęła współpracę z Chorzowską Strefą Wolontariatu, organizującą zespół ludzi, którzy lekturą wypełniają czas pacjentom z oddziałów geriatrycznego i onkologicznego chorzowskich szpitali.
Piątek, 11 grudnia 2015
14 książek zostało zakwalifikowanych do kolejnego etapu 10. edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.
Piątek, 11 grudnia 2015
Do połowy sierpnia prawie 85 proc. samorządów złożyło wnioski o dotację na podręczniki. Wojewodowie przekazali im 194 mln zł, czyli 75 proc. kwoty zaplanowanej na sfinansowanie podręczników w tym roku - poinformowało ministerstwo edukacji.
Piątek, 11 grudnia 2015
Księgarnia Tarabuk jest "na walizkach", poinformowała "Gazeta Stołeczna" w wydaniu z 11 sierpnia. Powodem kłopotów jest nie tylko niezapłacony czynsz w wysokości ponad 31 tys. zł, ale też napięte stosunki z właścicielem lokalu czyli ze Spółdzielnią Mieszkaniową "Radna".
Piątek, 11 grudnia 2015
Proczytelnicza kampania serwisu WolneLektury.pl to kampania promująca czytelnictwo w miejscach, w których ludzie czekają: w przychodni lekarskiej, urzędzie, na dworcu, w autobusie, samolocie czy pociągu.
Piątek, 11 grudnia 2015
Grupa Agora odnotowała zdecydowaną poprawę wyników operacyjnych w drugim kwartale bieżącego roku. Przychody Grupy wyniosły 292,8 mln zł i zwiększyły się o 8,1 proc. Grupa Agora odnotowała wzrost większości kategorii przychodów. Koszty operacyjne netto Grupy Agora zwiększyły się o 6,8 proc. do 289,2 mln zł.