BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 168
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki). Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 22 maja 2006
Felieton
W środkach masowego rażenia informacyjnego radośnie zatrzepotała wieść o tym, że kończy się era psa, który jeździł koleją. Tego z kulawą nogą, którego trudno było spotkać na niektórych stacjach PKP. Pies z nim tańcował. Deficytowa, finansowana z naszych podatków kolej postawiła na ludzi. Na ludzi światłych, bo czytających; jeśli jest to jakikolwiek wyznacznik. Otóż w pociągach Intercity wypożyczać będą książki. Dobrowolnie, nie pod przymusem. Ciekawa inicjatywa. Pionierskie, ryzykowne pomysły zawsze warto zauważyć i pochwalić. Kiedyś, …
Poniedziałek, 22 maja 2006
Wirtualne wydawnictwo cz. 2
Każde wirtualne wydawnictwo znajduje się w jakimś punkcie pewnej spirali. Otóż do prowadzenia rozproszonej terytorialnie firmy potrzebna jest nowoczesna technologia i obsługujący ją wysoko wykwalifikowany personel. Im bardziej zaawansowana technologia, tym większe stają się możliwości i rola stosujących ją ludzi. A im ważniejsi są ludzie i im większy ich potencjał rozwojowy, tym szybciej rosną potrzeby w zakresie rozwiązań technicznych. Taka zależność uświadamia, że sukces wirtualnego edytora ma dwa (nierozłączne w tym wypadku) źródła – człowieka …
Poniedziałek, 22 maja 2006
Kamienica Domu Książki Warszawa
Trzeba przyznać, że efektownie wypadła prezentacja osiągnięć warszawskiego Domu Książki, jaką podczas 51. MTK wykonał jego szef, Mikołaj Burchard. Podziw opuścił jednak twarze zgromadzonych, gdy prezes pożegnał się z nimi… Nieliczni zapewne zdołali połączyć tę zapowiedź z opublikowaną kilka dni wcześniej informacją o podpisaniu przedwstępnej umowy sprzedaży należącej do Domu Książki kamienicy. Jej losy bywały różne. Zawsze jednak status budynku określał przyszłość jego właściciela – im większe szanse na pozbycie się kosztownego balastu, tym większa …
Poniedziałek, 22 maja 2006
Ranking dystrybutorów 2006
Podczas 51. MTK ogłosiliśmy także wyniki trzeciej edycji rankingu na najlepszego dystrybutora. Pod względem liczby oddanych głosów zwyciężył OSDW Azymut...
Poniedziałek, 22 maja 2006
Książki dla turystów – konferencja Biblioteki Analiz
18 maja w Pałacu Kultury i Nauki zorganizowaliśmy konferencję poświęconą publikacjom dla turystów – mapom i przewodnikom. Okazją dla spotkania była kolejna edycja bezpłatnego dodatku do „Magazynu Literackiego KSIĄŻ- KI” – „Książki dla turysty”. Publikowany od czterech lat, cieszy się największym zainteresowaniem ze wszystkich dołączanych do „Magazynu” dodatków, a było ich już w 2006 roku cztery. Do udziału w dyskusji zaprosiliśmy: Rafała Berlińskiego, prezesa PPWK, Rafała Dylaka, wiceprezesa Demartu, Andrzeja Żywickiego, członka zarządu Pascala, Tomasza …
Poniedziałek, 22 maja 2006
Ranking wydawców 2006
18 maja „Rzeczpospolita opublikowała ranking największych polskich wydawnictw książkowych. Ukazuje się on na łamach tej gazety od dziesięciu lat, od 1996 roku. O pozycji w zestawieniu decydują przychody ze sprzedaży książek w roku poprzedzającym ranking. Ankiety rozsyłane są do wszystkich liczących się wydawnictw. W tym roku nie odpowiedzieli na nie, a tym samym nie ma ich w rankingu: Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Żak, Sara, K. Pazdro, Pallottinum, Stentor, Delta WZ, Verlag Dashöfer, Greg, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, …
Poniedziałek, 22 maja 2006
Rozmowa z Andreasem Langenscheidtem, szefem Grupy Wydawniczej Langenscheidt
Podczas konferencji prasowej zapowiedział pan przejęcia innych wydawnictw na różnych rynkach – w Europie i Azji. Czy również w Polsce? Rozglądaliśmy się na rynku polskim, ale nie chciałbym szczegółowo mówić o zamiarach. Rozmawialiśmy przez długi czas z wydawnictwem Pascal, jednak z różnych powodów nie doszło do transakcji. Czy można oczekiwać na zakup innego polskiego wydawnictwa w najbliższym czasie? Trudno jest mi o tym mówić. Rozmawialiśmy nie tylko z Pascalem. Firma ta byłaby dla nas dobrą …
Poniedziałek, 22 maja 2006
Konstancin Jeziorna, 15-16 maja
Mini targi Empiku to impreza samograj, przedsięwzięcie doskonałe, z którego organizacji zadowoleni wydają się wszyscy. Szefowie salonów – ponieważ mogą się spotkać, podyskutować (istotnym dodatkiem do mini targów są organizowane w ich trakcie szkolenia), przede wszystkim zaś dokonać zakupów w nieograniczonym właściwie zakresie (stąd pewnie uchodzące niekiedy za przekupstwo upominki od wystawców). Management – bo może się spotkać z podwładnymi i kontrahentami oraz zintegrować ze sobą obie grupy, wymienić doświadczenia czy podsumować wyniki spółki lub …
Poniedziałek, 22 maja 2006
19 maja oficjalnie ogłoszono zmianę nazwy spółki Polskie Wydawnictwa Profesjonalne na Wolters Kluwer Polska.
Poniedziałek, 22 maja 2006
5 maja międzynarodowy rynek wydawniczy zaskoczyła wiadomość, że Frankfurckie Targi Książki potwierdziły wynajęcie Earl’s Court Exhibition Hall w Londynie dla zorganizowania tam targów w kwietniu przyszłego roku.