BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 280
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 9 sierpnia 2010
Politycy chcą sprawdzać kontakty wydawców
W okresie letnim przez media przetacza się dyskusja, której motywem przewodnim są ceny podręczników szkolnych. Nie inaczej jest także i w tym roku. Wraz z początkiem sierpnia ruszyła nieformalna ofensywa medialna przeciwko wydawcom edukacyjnym. Mimo wszystko zaskakująca jest skala manipulacji informacjami, przeinaczania faktów, reinterpretacji wydarzeń i rozwiązań przyjętych w przeszłości, czego najlepszym przykładem były promowane przez „Dziennik Gazetę Prawną” rewelacje o przeprowadzanych po cichu zmianach w prawie na korzyść wydawców edukacyjnych. Jak reaguje ministerstwo? Oczywiście …
Poniedziałek, 9 sierpnia 2010
Raport e-commerce
W ubiegłym roku na łamach Biblioteki Analiz – i to w kilku odcinkach – prezentowaliśmy zawartość raportu „Internet 2009”, jaki co roku przygotowuje serwis Internet Standard. Ponieważ wiele jego fragmentów dotyczy – pośrednio lub bezpośrednio – naszej branży, bez wahania postanowiliśmy przedstawić Czytelnikom raport tegoroczny, zatytułowany „Internet 2010”. Po raz pierwszy IS zaprezentował zestawienie najważniejszych podmiotów działających w branży internetowej (lub działających także w niej) w oparciu o sprawozdania finansowe. Są w tym wprawdzie dziury …
Poniedziałek, 9 sierpnia 2010
Rozmowa z Katarzyną Barczyńską – prezesem Pearson Central Europe
Jakie były okoliczności powstania spółki Pearson Central Europe? Spółka istniejąca pod nazwą Pearson Education Polska odpowiedzialna była za zarządzanie Europą Centralną już od kilku lat. W tym roku zmieniliśmy jedynie nazwę, by wierniej odzwierciedlała zakres naszej działalności. Sam proces tworzenia w Polsce centrum dla Regionu był wieloetapowy i dość złożony. Już w połowie 2003 roku Zarząd Pearson EMA (Europa, Middle East, Africa) zwrócił się do mnie z pytaniem, czy chciałabym pokierować pozostałymi rynkami w Europie …
Poniedziałek, 9 sierpnia 2010
 Już dziś rusza przyjmowanie zapisów w wezwaniu na akcje Muzy. Wezwanie ogłosił, w połowie lipca, kwidzyński Kompap. Poligraficzna spółka wezwała do sprzedaży 1.296.851 akcji Muzy,dających 39,16 proc. głosów na WZA po 10,60 zł za sztukę.
Poniedziałek, 9 sierpnia 2010
 W niedzielę 1 sierpnia minęło dwadzieścia lat od rozpoczęcia działalności przez wydawnictwo Rebis z Poznania. – Jubileusz Rebisu przypada właśnie teraz, chociaż spółkę zarejestrowaliśmy nieco wcześniej, bo w czerwcu 1990 roku – powiedział Bibliotece Analiz Tomasz Szponder, prezes wydawnictwa. Wówczas też przyjęliśmy formalnie dwóch pierwszych pracowników, którymi byli wspólnicy spółki czyli Tadeusz Zysk i ja, a naszym pierwszym wydanym tytułem były książka Colina Wilsona „Pasożyty umysłu” – dodał Tomasz Szponder.
Poniedziałek, 9 sierpnia 2010
„W piątek, 23 lipca Sąd Rejonowy w Tarnowie, na rozprawie z wniosku Akrybia sp. z o.o. przychylił się do wniosku spółki, wydając postanowienie o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu” – czytamy w przesłanym do naszej redakcji komunikacie prezesa księgarskiej firmy Marcina Sorysa. Sąd uznał, że przedstawione przez spółkę projekcje finansowe gwarantują wierzycielom zaspokojenie w większej części ich należności niż w przypadku przeprowadzonej likwidacji spółki.
Poniedziałek, 9 sierpnia 2010
Liderem sprzedaży wśród dzienników ogólnopolskich pozostaje „Fakt” ze średnim płatnym rozpowszechnianiem w wysokości 453,6 tys. egz. (spadek o 4,5 proc. w stosunku do 2009 roku). Drugie miejsce zajęła „Gazeta Wyborcza” z wynikiem 343,3 tys. egz. (spadek o 11,4 proc.).
Poniedziałek, 9 sierpnia 2010
W tegorocznym Plebiscycie Czytelników Biblioteki Śląskiej na Książkę Roku 2009 zwyciężyła powieść Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, na którą oddano 31,76 proc. głosów.
Poniedziałek, 9 sierpnia 2010
 Stieg Larsson jest pierwszym autorem, który sprzedał ponad milion e-booków w sklepie Kindle Store – poinformowała firma Amazon.com. Nieżyjący już autor stał się pierwszym członkiem Kindle Million Club – klubu autorów, których prace sprzedały się łącznie w liczbie ponad miliona kopii.
Poniedziałek, 9 sierpnia 2010
 Zapraszamy do lektury lipcowego „Notesu Wydawniczego”, w którym m.in. rozmowa z Michaelem Palinem, autorem książki „W 89 dni dookoła świata”, „Egzotyka okupacyjnej nocy” Piotra Kitrasiewicza oraz Felieton Gościnny: „Tatry wielostronne” Michała Jagiełły.