BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 173
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 17 lipca 2006
WZA WSiP zakwestionowane
4 lipca Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie „o ustalenie nieistnienia albo uchylenie uchwał” Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy WSiP, które odbyło się 29 czerwca ubiegłego roku. Przypomnijmy, że nieznany wówczas nikomu młody prawnik i posiadacz kilku akcji WSiP, Tomasz Łuczyński, zakwestionował ważność podjętych wówczas uchwał, gdyż głosowanie nad nimi odbyło się bez wymaganego na sali kworum, a tzw. grupami, co dało możliwość przejęcia kontroli nad spółką Zbigniewowi Jakubasowi oraz funduszom inwestycyjnym. Sąd jednak …
Poniedziałek, 17 lipca 2006
Jakub Wośko odszedł z Pascala
Jakub Wośko, dyrektor marketingu i sprzedaży, pełniący również funkcję dyrektora wydawniczego w wydawnictwie Pascal, pożegnał się z firmą. Stanowisko to piastował od stycznia 2005 roku, kiedy przeszedł z wydawnictwa Wilga. Niedługo potem powołany został na członka zarządu, z której to funkcji zrezygnował w kwietniu tego roku, obejmując w spółce prokurę.
Poniedziałek, 17 lipca 2006
Nowy prezes WSiP
Wkra, Kopytów, Dom Książki W nowych realiach obrotu podręcznikami, jakie proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, nowy prezes widzi szansę WSiP jako wydawnictwa powiązanego ze swoją spółką-córką Alfa Logis (centrum wysyłkowe w Kopytowie). Istnieje ponoć szansa wykorzystania jej logistycznych możliwości i dostarczenia książek do szkół i gmin na terenie całego kraju. – Już teraz wyniki Alfa Logis można uznać za znakomite. Tam, gdzie firma miała mieć stratę, ma zysk. Zadowala nas także wysokość osiąganych przychodów – zapewnia …
Poniedziałek, 17 lipca 2006
Marketing na rynku książki – dyskusja z udziałem Igi Rembiszewskiej (Harlequin), Jakuba Wośko (Pascal) oraz Grzegorza Schwarza (Helion i Onepress)
Nie dziwi was, że w branży książkowej panuje taka mizeria, jeśli chodzi o dobre pomysły marketingowe? Mało jest przedsięwzięć, które zapadałyby w pamięć, łamały konwencje. Przykładem reklamy prasowe. Na całej stronie A4 wydawca reklamuje kilka, a niekiedy nawet kilkanaście nowości. Nie lepiej nagłaśniać jeden tytuł za to w sposób spektakularny? Grzegorz Schwarz: Wrażenie to potęguje się zwłaszcza wtedy, gdy wydawnictwo nie ma określonego profilu i nie może promować marki, która odbiorcom kojarzyłaby się z konkretnym …
Poniedziałek, 17 lipca 2006
Wszyscy zainteresowani studiami podyplomowymi „Edytorstwo i Rynek Książki” WWSH i Biblioteki Analiz, którzy do 16 sierpnia opłacą w całości czesne w wysokości 3500 zł, zostaną zwolnieni z opłaty wpisowej! Karta zgłoszenia na studia oraz numer konta znajdują się na stronie www.rynek-ksiazki.pl (zakładka Studia Podyplomowe). Przypominamy jednocześnie, że prenumeratorzy naszego dwutygodnika również nie muszą płacić wpisowego, a czesne mogą uiszczać w ratach. Zapraszamy!
Poniedziałek, 17 lipca 2006
Jak podała „Rzeczpospolita” (4 lipca), wydawcy buntują się przeciwko propozycjom zmian w przepisach o VAT. Poprawki te spowodują, że jeszcze przed rozliczeniem zwrotów opodatkowany zostanie cały nakład gazet i książek (moment powstania obowiązku podatkowego byłby równoznaczny z momentem przekazania tytułów do dystrybucji).
Poniedziałek, 17 lipca 2006
Jak informowaliśmy już niejednokrotnie, pojawił się kolejny problem związany z dystrybucją podręczników w szkołach... „Gazeta Prawna” zapytała zatem ekspertów, czy obowiązek opodatkowania nauczycieli sprzedających podręczniki jest ewidentny czy też nie.
Poniedziałek, 17 lipca 2006
Chcesz przeczytać dobrą książkę? – napisz ją sam.
Poniedziałek, 17 lipca 2006
Jak podała „Gazeta Krakowska”, Tarnowska Kuria Diecezjalna przygotowała specjalne modlitewniki i informatory dla Polaków wyjeżdżających do pracy w Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i Francji.
Poniedziałek, 17 lipca 2006
Niemal pięćset egzemplarzy Pisma Świętego zostało pochowanych w czasie nabożeństwa na cmentarzu na wyspie Lewis w Szkocji.