BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 204
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
środa, 26 września 2007
Nowa jakość
3 września Wydawnictwo Szkolne PWN zawarło umowę z wydawnictwem Park o przeniesieniu autorskich praw majątkowych. Transakcja objęła pełną ofertę: zarówno ogólnoedukacyjną, jak i z zakresu prawa. Wydawnictwo Szkolne nabyło także prawa do nazwy, znaku graficznego i domeny internetowej Park (w tym do serwisu Porta Legis). W komunikacie czytamy, że Szkolne PWN będzie kontynuowało wydawanie dotychczasowej oferty Parku, a także, przy współpracy z dotychczasowym zespołem bielskiej oficyny, ale już pod własną firmą, będzie tę ofertę rozbudowywało. …
środa, 26 września 2007
Kolporter a rynek książki
Z punktu widzenia rynku książki kluczowy wydaje się Kolporter Sieci Handlowe. Firma zarządza Salonami Multimedialnymi. To duże lokale o powierzchni 300-900 mkw. W tej chwili jest ich dziewięć, w takich miastach jak Warszawa, Szczecin, Gdańsk, Łódź, Kielce, Gniezno, Ostrowiec Świętokrzyski, Gliwice, Rzeszów. Dwa nowe zostaną uruchomione w najbliższym czasie w Gorzowie Wielkopolskim i Białymstoku. – Tworząc je wzorowaliśmy się na różnych światowych wzorcach. Na polskim rynku można je porównać do Empiku. Mają być takie same, …
środa, 26 września 2007
Rozmowa z Barbarą Sagnowską, Januszem Kędryną i Piotrem Sagnowskim – założycielami i udziałowcami firmy ZamKor
Czy po roku 1989 mieliśmy – państwa zdaniem – choć jednego dobrego ministra edukacji? Janusz Kędryna: Moim zdaniem, po Mirosławie Handke nie było takiego. On miał przynajmniej jakąś spójną koncepcję. Barbara Sagnowska: Tak, Handke był kompetentny. JK: Bo Giertych, pominąwszy nawet to, że się na edukacji nie znał, był ślepo przekonany o swojej nieomylności. I nie chciał słuchać innych, a wydawców traktował jak krwiopijców. [śmiech] BS: Byłam na spotkaniu z panem Giertychem… JK: Na które …
środa, 26 września 2007
„Jeszcze w tym miesiącu Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych zamierza podpisać umowę o zakupie firmy działającej na szeroko rozumianym rynku telekomunikacyjnym” – donosi „Parkiet”.
środa, 26 września 2007
Tylko do 31 grudnia tego roku Polska może stosować zerową stawkę VAT na książki i czasopisma specjalistyczne, przypomina „Gazeta Prawna”. Jeśli Unia Europejska w ostatniej chwili nie zmieni przepisów, wraz z początkiem nowego roku zacznie obowiązywać 7-proc. stawka.
środa, 26 września 2007
Zapowiadana na jesień premiera nowego ogólnopolskiego dziennika Polskapresse nastąpi jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się 21 października.
środa, 26 września 2007
26 września ukaże się pierwszy tom nowej kolekcji „Biblioteki »Gazety Wyborczej«”. Książki z serii „Historia powszechna Polski i Świata” poleca prof. Norman Davies. Na łamach „Gazety” przez kolejnych 20 tygodni będzie można również przeczytać fragmenty dotychczasowych publikacji historyka.
środa, 26 września 2007
„Książka jest bronią, a nasze targi powinny to silniej niż dotychczas uwzględniać” – powiedział Juergen Boos, dyrektor Targów Książki we Frankfurcie. Według niego, impreza powinna stać się miejscem debat politycznych i nie bać się nawet ostrych sporów.
środa, 26 września 2007
PPWK nabyło pozostałe 85,07 proc. udziałów w spółce EL2 za 63,7 mln zł i obecnie posiada 100 proc. udziałów. Zarząd PPWK poinformował też, że jeśli EL2 uzyska w 2007 roku zysk netto niższy niż 1,5 mln zł, wówczas cena za wszystkie udziały będzie obniżona do 50 mln zł.
środa, 26 września 2007
23 września z mapy Warszawy znikł Pałac Starej Książki na Woli. Przed antykwariatem przy ul. Działdowskiej 8a w ostatnich dniach ustawiały się gigantyczne kolejki. Wystarczyło zapłacić 50 zł i można było wynieść tyle książek, ile zdołało się udźwignąć.