BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 170
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 19 czerwca 2006
Kamienica Domu Książki
14 czerwca Dom Książki Warszawa, spółka zależna Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, zawarł z Neilem R. Balfourem umowę sprzedaży prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej w Warszawie przy ul. Jasnej 26 wraz z prawem własności budynków.
Poniedziałek, 19 czerwca 2006
Stanisław Wedler powołany
Stanisław Wedler, oddelegowany przez Radę Nadzorczą do pełnienia funkcji prezesa zarządu Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, 9 czerwca został powołany na to stanowisko – podała spółka w komunikacie. Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia rezygnację złożył Bogusław Dąbrowski, zaś Rada Nadzorcza zawiesiła Jarosława Nowakowskiego w pełnieniu funkcji członka zarządu.
Poniedziałek, 19 czerwca 2006
Zmiany w podatkach
Po tych gwałtownych reakcjach rząd jest skłonny do ustępstw – planowany jest okrągły stół z udziałem artystów, ludzi nauki, prezydenta i premiera. – Zamierzamy przekonać twórców, że nie chcemy im zaszkodzić. Nie traciliby pieniędzy, bo poszłyby one na wzrost płac – powiedział „Rzeczpospolitej” rzecznik rządu, Konrad Ciesiołkiewicz. Ale dodać należy, że takie rozwiązanie ma objąć tylko osoby pracujące na etatach, na razie bowiem rząd nie ma pomysłu, co zrobić z pracującymi na umowę zlecenie bądź …
Poniedziałek, 19 czerwca 2006
Rozmowa z Wojciechem Satołą, prezesem Izby Księgarstwa Polskiego i właścicielem Głównej Księgarni Naukowej w Krakowie
Mówi pan o porozumieniach branżowych, których zwolennikiem jest Piotr Marciszuk?Ja też jestem ich zwolennikiem. I one nie są pana zdaniem krępujące? Wie pan, tutaj znowu dochodzimy do dylematu – niezależność czy regulacja. Cechą takich porozumień jest, jak rozumiem, dobrowolność przystępowania do nich. Dzięki temu można jednak wypracować modele współpracy zarówno w segmencie „kolorówki” jak i książki szkolnej. Rozumiem, że jako szef Izby będzie pan dążył do zawierania ich między księgarzami a wydawcami. Ale tylko tymi, …
Poniedziałek, 19 czerwca 2006
Firma Księgarska Jacka i Krzysztofa Olesiejuków została jednym z laureatów prestiżowego konkursu Teraz Polska. 12 czerwca w Pałacu Prezydenckim odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów.
Poniedziałek, 19 czerwca 2006
Polska Izba Książki wyraża swój sprzeciw i oburzenie w związku z odwołaniem ze stanowiska Mirosława Sielatyckiego, dyrektora Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, która to instytucja jest naszym członkiem od wielu lat.
Poniedziałek, 19 czerwca 2006
Wizyta Johna Maxwella Coetzeego, laureata Nagrody Nobla z 2003 roku oraz dwukrotnego zdobywcy Nagrody Bookera (1983 i 1999), rozpoczęła się w Warszawie, gdzie słynny pisarz pojawił się w Empiku Megastore przy Nowym Świecie.
Poniedziałek, 19 czerwca 2006
Kolejne spotkanie w ramach Warszawskiego Forum Oświatowego odbyło się 10 czerwca w siedzibie Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Tematem dyskusji, którą moderował – jak i poprzednie – Włodzimierz Paszyński, była „Nowa rzeczywistość oświatowa o próba oceny sytuacji”.
Poniedziałek, 19 czerwca 2006
Promocja specjalnej książki odbyła się w szczególnej scenerii. Michał Jagiełło, dyrektor Biblioteki Narodowej, tym razem zaprosił na prezentację pracy dr Hanny Widackiej „Z króla książę. Stanisław Leszczyński w grafice XVIII wieku ze zbiorów polskich i francuskich” wydanej nakładem oficyny narodowej książnicy, do Pałacu Rzeczypospolitej, gdzie przechowywane są zbiory specjalne BN.
Poniedziałek, 19 czerwca 2006
Zarząd Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych poinformował o sprzedaży za pierwsze pięć miesięcy 2006 roku. Są to jednostkowe wyniki dwóch odrębnych spółek – WSiP oraz Wydawnictw Akademickich i Profesjonalnych (zarząd WSiP podaje je łącznie, tłumacząc to tym, że rok wcześniej oferta WAiP była częścią oferty WSiP, więc dane są porównywalne).