BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 239
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 26 stycznia 2009
Nowa książka Łukasza Gołębiewskiego
W maju ukaże się nowa książka Łukasza Gołębiewskiego poświęcona kulturze cyfrowej pt. „E książka | book. Szerokopasmowa kultura”. Oczywiście dostępna będzie na licencji Creative Commons i z czasem opublikowana w Internecie, wcześniej jednak ukaże się w wersji papierowej. Co stanie się z kulturą, kiedy straci swoją materialną formę i będzie dostarczana odbiorcy nie jako produkt, lecz jako usługa? W jaki sposób nowe formy komunikacji zmieniają biznesowy wymiar kultury? W swojej nowej książce Łukasz Gołębiewski zastanawia …
Poniedziałek, 26 stycznia 2009
Google Book Search vs Reszta Świata
W listopadzie minionego roku w mediach było dość głośno na temat ugody zawartej między Google a amerykańskimi autorami i wydawcami. Proces przeciwko firmie Larry’ego Page’a i Sergeya Brina trwał trzy lata i skończył się ciekawym rozwiązaniem, które bez wątpienia zmieni tamtejszy rynek książki, a w sposób pośredni na pewno wpłynie na rynek europejski. Dotychczasowy projekt Google Book Search opierał się na dwóch podstawowych regułach. Pierwsza to program biblioteczny Library Project, w którym Google współpracuje ze …
Poniedziałek, 26 stycznia 2009
Rozmowa z Grzegorzem Czurczakiem – prezesem Domu Książki Katowice
Wieść gminna niesie, że gdyby w 2006 roku nie sprzedał pan w Katowicach należącego do firmy budynku, nie rozmawialibyśmy dzisiaj. To prawda. Musiało tak się stać? Powód był prozaiczny – przez dłuższy czas nasza działalność nie przynosiła spodziewanych efektów ekonomicznych. Oczywiście, początkowo było dobrze. Nawet za dobrze. Kiedy było „za dobrze”? Zaraz po prywatyzacji, w 1996 roku, kiedy sieć kilkudziesięciu księgarń na siebie zarabiała. A potem wszystko zaczęło się zmieniać. Rosła konkurencja, z którą nie …
Poniedziałek, 26 stycznia 2009
Wydania cyfrowe szansą dla wydawców
Jednym z głównych tematów dyskusji na ubiegłorocznych Targach Książki we Frankfurcie był wpływ rewolucji technologicznej na przyszłość tradycyjnej książki i prasy. Temat staje się jeszcze bardziej frapujący w kontekście recesji dotykającej również rodzimą gospodarkę. Prof. Gottfried Honnefelder, dyrektor Związku Wydawców i Księgarzy w Niemczech, stwierdził na swojej konferencji prasowej: „Istniejący model biznesowy nie ma obecnie zastosowania. Nadal wielu wydawców musi nauczyć się, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości i być gotowym na przyjęcie nowych modeli …
Poniedziałek, 26 stycznia 2009
Szerokopasmowa kultura
W poprzednim numerze Biblioteki Analiz pisałem o zagadnieniach związanych z prawami autorskimi w sytuacji, w której dzieło traci swój wymiar materialny. W nowych realiach powinniśmy przestać postrzegać kulturę jako produkt, lecz jako usługę. Były to rozważania teoretyczne; zakładałem w nich, że w przyszłości kultura będzie dostarczana na urządzenia mobilne (dystrybuowane za symboliczną złotówkę) w formie płatnego abonamentu, co pozwoliłoby rozwiązać problem darmowości samego pliku, czyli pobierania opłat z tytułu copyrightu. Dziś chciałbym zająć się dwoma …
Poniedziałek, 26 stycznia 2009
Rozmowa z Romanem Tomczokiem, dyrektorem Print Management w Alfa Logis, spółce-córce Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych
W ubiegłym roku nastąpiły zmiany dotyczące pionu produkcji w strukturze WSiP. Warto było cokolwiek zmieniać? Warto. W 2006 roku na bazie wyodrębnionego ze WSiP pionu dystrybucji powstało centrum logistyczne Alfa Logis świadczące usługi magazynowania i dostaw dla wydawnictw. Pierwotnym obszarem jego działania były macierzyste wydawnictwa, tj. WSiP, WAiP, Book House i ostatnio zakupiona Zielona Sowa, ale dzięki swojej fachowości spółka szybko pozyskała do obsługi wydawnictwa „rynkowe”: Sonię Dragę i Jacka Santorskiego. Kolejnym krokiem było powołanie …
Poniedziałek, 26 stycznia 2009
Kalendarium 2009
Luty11-14.02; XII Łódzkie Targi Edukacyjne; Międzynarodowe Targi Łódzkie; Komisarz: Kamila Szczakowska; tel.: (42) 638 64 68; faks: (42) 637 29 35; e-mail: k.szczakowska@ mtl.lodz.pl; www.mtl.lodz.pl.20-22.02; II Krakowskie Targi Książki Katolickiej „Ad Verbum”; Centrum Targowe Chemobudowa-Kraków S.A.; Komisarz ds. merytorycznych: Cezary Sękalski; tel.: (12) 652 78 00; tel. kom.: 662 050 188; faks: (12) 652 78 03; e-mail: cezary.sekalski@adverbum.com.pl; www.adverbum.com.pl.
Poniedziałek, 26 stycznia 2009
Kalendarium 2009
Styczeń Kair (Egipt); 21.01-02.02; Cairo International Book Fair; dyrektor generalny: Ahmad Salah Zaki; tel.: 0020 2 257 75 109, 257 79 283, 257 756 46; fax: 0020 2 257 54 216, 257 89 316; e-mail: info@egyptianbook. org.eg, fairs@egyptianbook. org.eg; www.egyptianbook.org.eg. Angouleme (Francja); 29.01-01.02; Angouleme International Comics Festival; menedżer: Jean-Marc Thévenet; tel.: 0033 05 45 97 86 50; fax: 0033 05 45 95 99 28; e-mail: info@bdangouleme. com; www.bdangouleme.com.
Poniedziałek, 26 stycznia 2009
Felieton
Na łamach „Newsweeka” Tomasz Jastrun zdiagnozował trapiącą naród chorobę, której przykrym objawem jest… duża kupa. Napisał: „Zaproszono mnie do radia i stało się to, czego się obawiałem, pierwsze pytanie jest o ową kupę. Mówię, że nie będę mówił, istota bowiem choroby nie w tym, co P. [Palikot] robi, ale że wszyscy o tym mówią, o czym powinno się milczeć”. Co powiedziawszy, Tomasz Jastrun nie tylko rozgadał się na temat rzeczonej kupy Palikota, ale dodatkowo poświęcił …