BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 417
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
środa, 16 grudnia 2015
Dzieje książki w 100 odsłonach
Wydawnictwo Arkady, bezspornie zasłużone jako edytor najpiękniejszych i najcenniejszych publikacji na polskim rynku, tym razem zgotowało wszystkim miłośnikom słowa drukowanego wspaniałe wydarzenie, jakim jest publikacja polskiej edycji niezwykle wysmakowanej "Historii książki" opublikowanej w ubiegłym roku przez The British Library i Ouarto Publishing. Jak trafnie zauważył Bogdan Klukowski, jeden z najwybitniejszych polskich badaczy historii książki, treść publikacji ułożona jest w układzie chronologicznym - od praksiążki po postksiążkę. Miedzy tymi dwoma skrajnościami mieści się jednak zachwycająca prezentacja …
środa, 16 grudnia 2015
Rozmowa z Markiem Pakoszem, dyrektorem sprzedaży działu Poligrafia w firmie Igepa
Jak doszło do wydania przez firmę Igepa książki prof. Stefana Jakucewicza "Przewodnik po papierze książkowym"?Poprosiliśmy pana profesora, aby nam pomógł w promocji nowej oferty Igepy dla wydawnictw. Igepa jest firmą w Polsce znaną i rozpoznawalną w branży graficznej, ale do tego roku nie działa zbyt aktywnie na rynku wydawniczym. Teraz zmieniło się to bardzo mocno, gdyż od maja prezentujemy pełną ofertę papierów dla wydawców i drukarń dziełowych. Widać to dobrze w nowym wzorniku, który zawiera …
środa, 16 grudnia 2015
4,34 zł to koszt każdej z czterech części podręcznika do klasy I "Nasz elementarz" a 4,21 zł to koszt każdej z dziewięciu części podręcznika do klasy II szkoły podstawowej.
środa, 16 grudnia 2015
Trzysta wypożyczalni darmowych e-booków pojawi się już 1 października na ulicach największych polskich miast. W każdym z nich będzie można na miesiąc wypożyczyć jedną z dwunastu książek, m.in. najnowsze powieści Marka Krajewskiego i Łukasza Orbitowskiego, bestsellerową opowieść o designie Marcina Wichy i zabawne opowiastki dla dzieci Marcina Prokopa. "Czytaj PL!" to pierwsza tego rodzaju akcja w Polsce, a być może nawet na świecie, organizowana na taką skalę.
środa, 16 grudnia 2015
Polona - najnowocześniejsza na świecie i największa w Polsce biblioteka cyfrowa udostępniła już ponad milion obiektów.
środa, 16 grudnia 2015
Sąd Najwyższy uwzględnił skargę kasacyjną złożoną przez wydawców książek, której reprezentantem w postępowaniu grupowym jest wydawnictwo Wolters Kluwer S.A. na postanowienie Sądu Apelacyjnego, odrzucające pozew wydawców w sprawie przeciwko administratorowi portalu Chomikuj.pl. Sprawa zostanie zatem rozpatrzona ponownie przez Sąd Apelacyjny, który zdecyduje, czy roszczenia wydawców mogą być dochodzone w postępowaniu grupowym. Wydawców w postępowaniu grupowym reprezentują adw. Agnieszka Wiercińska-Krużewska, senior partner, oraz radca prawny Aleksandra Wędrychowska-Karpińska, counsel w kancelarii WKB.
środa, 16 grudnia 2015
Poeta Bohdan Zadura, reżyser Maciej Wojtyszko, plastyk Paweł Nowak i twórca Festiwalu "Chopin i Jego Europa"Stanisław Leszczyński odebrali na wtorkowej gali w Warszawie Nagrody im. Cypriana Norwida. Nagrodę za "Dzieło życia" otrzymał malarz i rysownik Stefan Gierowski.
środa, 16 grudnia 2015
16 września została otwarta księgarnia Matras w CH Wola Park. Druga nowa warszawska księgarnia Matras w Atrium Promenada przy Ostrobramskiej działa już od 8 września. 29 sierpnia nowa księgarnia Matras została także otwarta w Płocku, w Galerii Wisła, a 25 września otwarta została księgarna Matras w Łodzi, w CH Sukcesja.
środa, 16 grudnia 2015
Od początku roku szkolnego czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie mogą poznać korzyści płynące z lektur w formie elektronicznej, czytając je na urządzeniach PocketBook Touch Lux. "Uznaliśmy, że nie można przechodzić obojętnie wobec zmian na rynku księgarskim" - mówi Monika Ryter, kierownik Działu Instrukcyjno - Metodycznego. "Wydawnictwa starają się dotrzeć ze swoimi publikacjami do jak największej liczby osób, poprzez wydawanie książek w różnej formie. Tym samym Biblioteka, poza książką tradycyjną, postanowiła ułatwić Czytelnikom dostęp do …
środa, 16 grudnia 2015
Znamy już nazwiska autorów uhonorowanych tegoroczną Literacką Nagrodą im. Jerzego Żuławskiego za wybitne dzieła utrzymane w konwencji fantastyki.