BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 252
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Wtorek, 28 lipca 2009
Medialna krytyka Empiku
Trzeba było obszernego cover story w „Pulsie Biznesu”, by o sytuacji w Empiku dowiedziała się cała Polska. 13 lipca ukazał się tekst Jacka Konikowskiego, już na pierwszej stronie opatrzony jednoznacznym, a nawiązującym do dawnego hasła reklamowego Empiku, tytułem „Pełna kultura niepłacenia”. I równie błyskotliwa zapowiedź: „Z zewnątrz eleganckie salony, a w środku pustka jak w wiejskim GS-ie. Tak o firmie Macieja Dyjasa mówią wkurzeni wydawcy”. W środku danie główne na dwóch kolumnach.„Kłopoty z płatnościami, ograniczenie …
Wtorek, 28 lipca 2009
Dziedzice wydawniczej przeszłości – cz. 3
Publikujemy trzecią część cyklu, w którym przyglądamy się rynkowej pozycji oficyn, których historia zaczęła się w Polsce Ludowej, a które prosperują także dziś. Przypomnijmy, że w tym roku mija 20. rocznica powstania wolnego rynku książki w naszym kraju. REDAKCJA KIW: przetrwalnia O istnieniu Książki i Wiedzy przypominam sobie kilka razy w roku. Ale, co ciekawe, w dwóch tylko sytuacjach. Raz, gdy na targach książki spotykam Piotra Małyszkę, sympatycznego pracownika działu promocji. Dwa, gdy idę do …
Wtorek, 28 lipca 2009
Rozmowa z Janem Lusem, prezesem Izby Księgarstwa Polskiego
Zacznijmy od obchodów Światowego Dnia Książki, w przygotowaniu których Izba Księgarstwa Polskiego zaczęła odgrywać coraz poważniejszą rolę…Izba mogła tak aktywnie zafunkcjonować przede wszystkim dzięki temu, że zastała bardzo przychylną atmosferę w Polskiej Izbie Książki i Stowarzyszeniu Księgarzy Polskich. Władze tych dwóch organizacji zobaczyły, że izba typu gospodarczego zrzeszająca księgarzy niezależnych jest w Polsce niezbędna i mimo że jest ona w pewnym sensie podmiotem konkurencyjnym, to aktywnie uczestniczyły przy jej powstaniu i w przyjazny sposób naszą …
Wtorek, 28 lipca 2009
Ustawa o książce – projekt + komentarz
Przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Księgarzy, Izby Księgarstwa Polskiego oraz Zrzeszenia Handlu i Usług, działając także w imieniu Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, przedstawili 28 maja w Senacie RP projekt Ustawy o książce. Na spotkaniu obecny był także przedstawiciel Polskiej Izby Książki. Projekt wraz z obszernym uzasadnieniem złożono na ręce Krystyny Bochenek, wicemarszałek izby wyższej parlamentu, oraz senatora Zbigniewa Szaleńca. Po konsultacjach parlamentarnych projekt ma być skierowany do senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu, informowaliśmy w Bibliotece Analiz nr …
Wtorek, 28 lipca 2009
Sakwa bez dna
24 lipca do polskich kin weszła ekranizacja przedostatniej już części sagi o małym czarodzieju „Harry Potter i Książę Półkrwi”. Film znowu nakręci spiralę sprzedaży – książek, gadżetów, gier komputerowych. Do zekranizowania pozostanie jeszcze „Harry Potter i Insygnia Śmierci”. Co dalej? Myślę, że dalej będzie jeszcze lepiej, bo „Harry Potter” to perpetuum mobile, sakwa bez dna. Jedna z najbogatszych kobiet świata, Joanne K. Rowling, stworzyła dzieło, które praktycznie może nie mieć końca, choć historia samego Harry’ego …
Wtorek, 28 lipca 2009
Tylko nieliczni wydawcy drukują ceny na okładkach. Jednak nawet to nie zawsze pozwala w pełni kontrolować cenę, jaką oferuje dystrybutor. W „Magazynie Literackim KSIĄŻKI” co miesiąc przedstawiamy, jak różnią się ceny w poszczególnych kanałach dystrybucji – a czasami odbiegają od siebie o kilkadziesiąt procent. Drukujemy ceny zarówno nowych tytułów, jak i starszych pozycji, które w promocyjnych ofertach można znaleźć w klubach wysyłkowych czy hipermarketach.
Wtorek, 28 lipca 2009
Z redakcyjnej poczty Biblioteki Analiz
Co to się dzieje, Panie Redaktorze? Co to się dzieje… Świat stanął na głowie. Jesteśmy okradani w biały dzień przez amerykańską internetową mafię, która z pozycji siły przywłaszcza sobie naszą własność bez pytania o zgodę. Co ja piszę „przywłaszcza”. Nie tylko przywłaszcza, ale jeszcze wielokrotnie pomnaża i sprzedaje… OK, przesadziłem, przyznaję się. Nie są aż tak bezwzględni. W końcu to cywilizowany demokratyczny światowy żandarm i swoją godność ma, więc także nam da parę dolców z …
Wtorek, 28 lipca 2009
Felieton
Powiedzieć, że „Polski Słownik Biograficzny” jest przedsięwzięciem wyjątkowym – to nic nie powiedzieć (jak by powiedział Jerzy Pilch). Od 1935 roku, z wiadomą przerwą podczas okupacji niemieckiej i stalinowskiej, opublikowano 45 tomów. Na ponad 30 tys. stron zawarto ponad 26 tys. biogramów Polaków, których łączy jedno: swoim życiem i dorobkiem tworzyli poczucie naszej narodowej tożsamości. W tym sensie jest to bezcenne źródło wiedzy o naszej przeszłości, a jego wartości nie sposób porównać z czymkolwiek. Co …