BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 265
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 11 stycznia 2010
Biblioteka Analiz wydawcą „Notesu Wydawniczego”
Od 1 stycznia 2010 roku Biblioteka Analiz przejmuje wydawanie miesięcznika „Notes Wydawniczy”, ustalili właściciele obydwu firm. „Notes Wydawniczy” jest jednym z najstarszych pism o rynku książki, ukazuje się od maja 1992 roku. Redaktorem naczelnym pozostanie Krzysztof Jaśkiewicz. Redakcja, dział obsługi prenumeraty i reklamy od 1 stycznia przeniesione zostaną na ul. Mazowiecką 2/4 pok. 116. Zamówienia prenumerat i reklam, a także wszelkie reklamacje prosimy kierować pod numery tel./fax (022) 828 36 31, 827 93 50 lub …
Poniedziałek, 11 stycznia 2010
Zapraszamy 27 stycznia do Biblioteki Narodowej
Dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej oraz Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny miesięcznika „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” mają zaszczyt i przyjemność zaprosić Państwa na uroczyste wręczenie nagród za Książki Miesiąca i Książki Roku 2009 „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”.
Poniedziałek, 11 stycznia 2010
Subiektywne podsumowanie 2009 roku
W pierwszym numerze Biblioteki Analiz w nowym roku warto podsumować ten poprzedni. Bywa że rynkowe wstrząsy, choć intensywne, trwają krótko, wiodąc następnie żywot w anegdotach czy dziennikarskich archiwach. Poniższe – można przypuszczać – już mają albo mieć będą wpływ na rynek wydawniczy, wykraczając poza chwilowy urok kronik towarzyskich. Zatory płatnicze, radykalne ograniczenie zamówień, zwroty towarów z poprzednich okresów… Oto, czym w połowie roku zaskoczył dostawców największy detaliczny sprzedawca książek. Ucierpieli przede wszystkim wydawcy oferty, która …
Poniedziałek, 11 stycznia 2010
Rozmowa z Leszkiem Gołuchowskim, koordynatorem projektu eClicto w firmie Kolporter Info SA
Dlaczego Kolporter, dystrybutor prasy, zdecydował się na inwestycję w platformę do czytania książek w pliku? Kolporter to nie tylko dystrybutor prasy, lecz grupa kapitałowa w skład której wchodzi trzynaście spółek, działających w różnych branżach. W jej skład wchodzi Kolporter Info SA – spółka informatyczna, funkcjonująca od ponad ośmiu lat, zatrudniająca ponad 200 specjalistów z branży IT, która stworzyła system eClicto. Obserwując jak dynamicznie rozwija się rynek sprzedaży e-książek w innych krajach, m.in. w USA, uznaliśmy, …
Poniedziałek, 11 stycznia 2010
Podsumowanie brytyjskiego rynku książek za 2009 rok
Styczeń tradycyjnie jest czasem refleksji i zadumy nad minionym rokiem. Portale i gazety tworzą zestawy podsumowań, bardziej lub mniej udane listy, poparte – albo i nie – wynikami sprzedaży wydawców, księgarń, sklepów. Jeśli chodzi o rynek anglojęzyczny niestety łatwo nie jest go podsumować, gdyż jaki kraj taki obyczaj czytelnictwa. W najbliższych numerach Biblioteki Analiz przedstawimy wyniki najlepiej sprzedających się książek oraz rankingi najbardziej popularnych pozycji na zagranicznych rynkach. Wierzymy, że takie zestawy przybliżą Państwu co …
Poniedziałek, 11 stycznia 2010
Apel prezesa IKP
Jan Lus, prezes Izby Księgarstwa Polskiego, wystosował, za pośrednictwem strony internetowej tej organizacji, apel skierowany do księgarzy niezależnych. W swoim wystąpieniu podsumowuje działalność i dokonania Izby, od momentu jej powstania w maju 2006 roku. Poniżej publikujemy jego treść: Hasło to nie jest jedynie pustym sloganem. Po trzech latach działalności Izby Księgarstwa Polskiego, śmiało możemy wskazać co Izba, jednocząca księgarzy niezależnych, osiągnęła oraz nad czym ciągle pracuje w odniesieniu do każdego księgarza. Jak wszyscy pamiętamy, Izba …
Poniedziałek, 11 stycznia 2010
Znaki towarowe w działalności wydawniczej
Wydawcy żyją przede wszystkim prawem autorskim. Potem dziwią się, że stosowana przez nich nazwa serii, tytuł bestsellerowej pozycji, rozpoznawany przez czytelników, charakterystyczny layout cyklu wydawniczego czy szeroko promowany logotyp nie mogą być chronione na gruncie prawa autorskiego. A warto pamiętać, że prawo pozwala chronić takie elementy działalności edytorskiej i to chronić w silny sposób – na gruncie ustawy – Prawo własności przemysłowej, która m.in. reguluje ochronę znaków towarowych. Znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które …
Poniedziałek, 11 stycznia 2010
Felieton
Już połowa stycznia, a zatem najwyższy czas, żeby poświęcić trochę uwagi przewidywaniom i odpowiedzi na pytanie: jakież ach jakież to sprawy znajdą się w centrum zainteresowania naszej branży w 2010 roku? Futurologia jest, z jednej strony, zajęciem na ogół miłym, bo bezkarnym, z drugiej zaś – stwarza możliwości wykazania się literacką inwencją. Niestety, trudno o taką inwencję w naszym przypadku. Otóż bez specjalnego ryzyka można przyjąć, że „będzie jak było, z lekkim wahnięciem w górę …