BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 296
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 21 marca 2011
WNT i WP niechciane?
Trwa exodus znajdujących się w likwidacji Wydawnictw Naukowo-Technicznych. Doszło do podpisania wstępnej umowy zbycia nieruchomości, na którą złożyła się kamienica oraz powierzchnia magazynowa przy ul. Mazowieckiej 2/4. Nieznane są warunki finansowe zawartego porozumienia.
Poniedziałek, 21 marca 2011
Nowy prezes WSiP
„Rada Nadzorcza firmy Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Sp. z o.o. przyjęła rezygnację Adama Małachowskiego z pełnienia funkcji prezesa zarządu” – poinformowało edukacyjne wydawnictwo w oficjalnym komunikacie.
Poniedziałek, 21 marca 2011
Główna Księgarnia Techniczna
 Mało znajdziemy księgarń, które los doświadczyłby w stopniu podobnym, co renomowaną Główną Księgarnię Techniczną. Zmiany właścicielskie i zarządcze w obrębie Domu Książki Warszawa, do którego GKT zawsze należała, oraz związane z tym kolejne koncepcje wykorzystania jej potencjału sprawiały, że załoga przez co najmniej kilka lat nie mogła czuć się pewnie.
Poniedziałek, 21 marca 2011
Technologiczne nowinki z Niemiec
Gdy w połowie 2009 roku niemiecka branża wydawnicza ekscytowała się wprowadzaniem pierwszych czytników e-booków, trzy firmy niezależnie od siebie pracowały nad innowacyjnym urządzeniem wzbogacającym drukowaną książkę o materiały dźwiękowe. W październiku zeszłego roku na rynku pojawiły się Tiptoi i Toystick, w lutym tego roku Ting. Te niewielkie urządzenia o kształcie grubych długopisów rewolucjonizują rynek książki dziecięcej i edukacyjnej w Niemczech.
Poniedziałek, 21 marca 2011
Rozmowa z Beatą Lewandowską-Kaftan, dyrektorem zarządzającym Pionu Książki w wydawnictwie Egmont Polska
W wydawnictwie pojawiłaś się w maju ubiegłego roku. Co tu zastałaś?Chyba po pierwsze powinnam wyjaśnić, dlaczego w ogóle się tu znalazłam (śmiech)… Ale możemy zacząć od tego, co spotkało mnie tu „na dzień dobry”. Przede wszystkim Egmont okazał się firmą bardzo przyjazną i w gruncie rzeczy bardzo łatwą do aklimatyzacji, otwartą na „nowych”. I spotkałam tu mnóstwo interesujących ludzi. To co zdecydowało o wyborze tej właśnie firmy?Na pewno to, że Egmont jest polskim liderem w …
Poniedziałek, 21 marca 2011
Nowy podmiot będzie wydawał książki dla dzieci. Prezesem wydawnictwa została Iwona Jędrzejewska. Redakcją kierować będzie Dorota Szymborska, a promocją Anna Schwerin.
Poniedziałek, 21 marca 2011
Według informacji firmy badawczej IDC, w ostatnim kwartale 2010 roku światowa sprzedaż tabletów przekroczyła 10 mln sztuk. W tym czasie sprzedano także 6 mln e-czytników. Jak podał IDC, udział Apple w rynku tabletów zmniejszył się w tym okresie z 93 do 73 proc. Była to przede wszystkim zasługa popularności urządzenia Galaxy Tab koncernu Samsung, który zdobył ponad 17 proc. udziałów w rynku. W IV kwartale 89 proc. wszystkich tabletów sprzedano w USA, Europie Zachodniej i …
Poniedziałek, 21 marca 2011
 Jak poinformował na swojej stronie internetowej Instytut Książki, w ostatnich tygodniach, w ramach prowadzonego przez tę instytucję programu promocji czytelnictwa, zarejestrowano 800. Dyskusyjny Klub Książki.
Poniedziałek, 21 marca 2011
 Jak poinformowała firma Ars Polona S.A., organizator Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, w lutym wniosła ona pozew do sądu przeciwko Spółce Murator Expo i Spółce Targi Książki Sp. z o.o. We wspomnianym wniosku zarzuca ona wymienionym podmiotom stosowanie nieuczciwej konkurencji w związku z organizowaniem Warszawskich Targów Książki.
Poniedziałek, 21 marca 2011
„LexisNexis Polska, wydawca Serwisu Prawniczego LexPolonica, wystąpiło do firmy Wolters Kluwer Polska z wezwaniem do zaniechania naruszenia autorskich praw majątkowych polegającym na bezprawnym wykorzystywaniu fragmentów utworów LexisNexis w Serwisie Informacji Prawnej Lex w postaci ‘tez z czasopism’ oraz do usunięcia treści już zamieszczonych” – poinformowało Wydawnictwo LexisNexis Polska.