BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 243
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 23 marca 2009
Jubileusz w „Magazynie Literackim KSIĄŻKI”
W marcu ukazał się 150. numer „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”, najstarszego pisma z naszej grupy i do tego wychodzącego w największym nakładzie. Warto więc przy tej okazji przypomnieć, że tytuł ten narodził się w 1992 roku jako „Magazyn Literacki”, a jego twórcą i wieloletnim redaktorem naczelnym był Kamil Witkowski, dziś właściciel oficyny Nowy Świat. Przez pierwsze lata „Magazyn” był nieregularnym periodykiem promującym młodą polską literaturę, w latach 1992-1998 w pierwotnej formule ukazało się zaledwie 26 numerów. …
Poniedziałek, 23 marca 2009
Społeczny zasięg książki w Polsce w 2008 roku – komunikat z badań Biblioteki Narodowej
Pod koniec listopada 2008 roku Biblioteka Narodowa, przy technicznoorganizacyjnej współpracy TNS OBOP, przeprowadziła kolejne badanie z cyklu poświęconego społecznemu zasięgowi książki. Sondaż – podobnie jak wszystkie wcześniejsze – zrealizowano na losowej reprezentatywnej próbie mieszkańców Polski w wieku 15 lat i więcej. Techniką bezpośredniego wywiadu kwestionariuszowego w domach respondentów przebadano 1005 osób, maksymalny statystyczny błąd pomiaru wynosił +/–3,1 proc. przy wiarygodności oszacowania równej 95 proc. W zrealizowanej próbie 1 proc. odpowiadał 322 534 osobom w populacji …
Poniedziałek, 23 marca 2009
Znów narażę się pani Katarzynie Wolff, ale gdy usłyszałem wyniki najnowszych badań Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej, to nie tylko złapałem się za głowę – jak dwa lata temu – ale wytrzeszczyłem dodatkowo oczy ze zdumienia. Nie wiem, gdzie popełniany jest metodologiczny błąd, ale wiem, że wyniki tych badań to wierutna bzdura (z całym szacunkiem dla aparatu naukowego IKiCz). To są dane fałszywe i szkodliwe. Budowanie na podstawie tych badań wyobrażenia o polskim czytelnictwie …
Poniedziałek, 23 marca 2009
Rozmowa z Danutą Skórą – dyrektor i członkiem zarządu oraz Henrykiem Woźniakowskim – prezesem Społecznego Instytutu Wydawniczego „Znak”
1779 tytułów w łącznym nakładzie 15 mln egz., 50 serii wydawniczych, 1655 autorów. I jedno słowo, którym podsumowaliby państwo 50-lecie Znaku. Henryk Woźniakowski: To słowo to… „znak”. Objąć nim można wszystko, o czym pan wspomniał. Liczby w naszym przypadku niewiele zresztą mówią. Jak się bowiem ma statystyka ostatnich 20 lat do pierwszych 30, kiedy Znak wydawał po dziesięć książek rocznie, bo takie były ograniczenia polityczne. Kiedy na początku lat 70. pracowałem w Wydawnictwie Literackim, ambicją …
Poniedziałek, 23 marca 2009
Azymut na fali wznoszącej
Pod względem zawirowań swej historii, wzlotów i upadków, wybojów i czasów tryumfu, z Azymutem konkurować może chyba tylko Wkra. Zarówno zresztą w jednym, jak i w drugim wypadku, z klęczek firmy te powstawały nie do końca o własnych siłach. Jak pamiętamy, Wkrze pomocną dłoń podały przejmujące ją za symboliczną złotówkę Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, z kolei Azymut z opresji ratował „stwórca” i właściciel, Wydawnictwo Naukowe PWN. W obu przypadkach koszty tej pomocy były ogromne. A …
Poniedziałek, 23 marca 2009
Kieleckie targi zakończone
W tym roku po raz pierwszy nie odbyły się (i nie odbędą) w Warszawie targi edukacyjne. Po ponad piętnastu latach i 23 edycjach (w niektórych latach odbywały się wiosenna oraz jesienna) Ars Polona zawiesiła zasłużoną dla polskiej książki imprezę. Pracę w tej firmie zakończył także Andrzej Pieniak, który wszystkie wspomniane edycje organizował i za co został właśnie w Kielcach uhonorowany nagrodą Kallimacha (patrz ramka na następnej stronie). W tej sytuacji najważniejszym miejscem prezentacji oferty wydawców …
Poniedziałek, 23 marca 2009
Rozmowa z Markiem Pakoszem, dyrektorem operacyjnym firmy Map Polska
Jak wygląda rynek papieru w Polsce? Mówimy o rynku papieru do produkcji dziełowej. Mamy dwie papiernie liczące się w zakresie papieru offsetowego – International Paper w Kwidzyniu i Arctic Paper w Kostrzyniu. Są jeszcze mniejsi gracze, wykonują oni jednak tylko papier gazetowy. Reszta to produkcja importowana z Europy Zachodniej – głównie z Danii, Niemiec czy nawet Ameryki Południowej. Jest też papier ze Szwecji i Finlandii, znaczący ze względu na wielkość i jakość produkcji oraz doświadczenie …
Poniedziałek, 23 marca 2009
Abonament na kulturę
Miesięczną opłatę, która pozwala na nielimitowane korzystanie z Sieci, w tym na pobieranie nielegalnych do tej pory plików z serwisów pirackich, wprowadzić chcą władze brytyjskiej wyspy Isle of Man. Wytwórnie muzyczne wydają się być przychylne eksperymentowi. Czy to łamiący wolność jednostki podatek od piractwa czy bilet do wolnej kultury, która nie przeczy dobrobytowi twórców? Doniesienia, które płyną z położonej na Morzu Irlandzkim wyspy każą dziennikowi „The Guardian” zastanawiać się, czy raj podatkowy, z którym kojarzyła …
Poniedziałek, 23 marca 2009
Szerokopasmowa kultura
W książce „No Future Book” wprowadziłem do rozważań nad przyszłością książki – a szerzej przecież nad przyszłością kultury – termin „GEN-ISBN”. Potraktowałem go w kategoriach optymistycznego przesłania – tak długo, jak jest w nas ten gen, tak długo trwać będzie nasza kultura. Powtórzę akapit, który tłumaczy pojęcie owego cudownego genu. GEN-ISBN to określenie nadane nowemu pokoleniu czytelników. Sam znak (zastrzeżony patentem) jest kompilacją dwóch skrótów, które zlepione mają stanowić ideę społeczności czytającej. „GEN” to skrót …
Poniedziałek, 23 marca 2009
Felieton
Kiedy w 1966 roku François Truffaut prezentował swój film „Fahrenheit 451”, nie zdawał sobie zapewne sprawy, że futurystyczna wizja świata bez książki będzie nie tyle skutkiem paranoicznego zakazu ich czytania, ile świadomej i dobrowolnej rezygnacji z ich lektury w skali globalnej. Straż pożarna, która w filmie trudni się odnajdywaniem i paleniem książek, okazuje się dzisiaj zbędna. Gdyby Truffaut przewidział zjawisko zwane „upadkiem czytelnictwa”, zapewne zmieniłby wymowę filmu i nie tworzył wizji getta wolności opartej na …