BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 278
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 12 lipca 2010
Ruch wydawniczy w liczbach 2009
W 2009 roku w Polsce ukazało się 28 128 tytułów książek, o 120 tytułów mniej niż rok wcześniej czyli o zaledwie 0,42 proc. Tak wynika z ewidencji prowadzonej w Zakładzie Statystyki Wydawnictw Biblioteki Narodowej. Zakład ten przygotowuje cykliczną publikację „Ruch wydawniczy w liczbach”, której 45. edycja powinna się ukazać w czwartym kwartale tego roku, jak informuje Magdalena Brodowska-Wasiak, kierownik Zakładu. Dzięki uprzejmości Biblioteki Narodowej możemy już teraz omówić podsumowania odnoszące się do zeszłego rok, gdyż …
Poniedziałek, 12 lipca 2010
Rozmowa z Anettą Wilczyńską – właścicielką i prezes księgarni Gandalf.com.pl
Proszę powiedzieć, jak to się wszystko zaczęło? Kilka lat temu pracowałam w hurtowni książek jednak przyszedł moment, w którym chciałam zrobić coś we własnym zakresie. Ponieważ miałam już pewne doświadczenie na rynku, postanowiłam, że będzie to księgarnia internetowa. Który to był rok? To był 2004 rok. Obserwowałam to, co dzieje się na zachodzie, ale także ówczesne działania sklepu Merlin.pl i podjęłam decyzję o starcie e-księgarni Gandalf.
Poniedziałek, 12 lipca 2010
Dlaczego warto zdecydować się na ePub?
Jaki format wybrać? Takie pytanie zadają sobie i wydawcy, którzy planują publikować swoje książki w formie elektronicznej, i czytelnicy, którzy planują takie książki kupować i gromadzić. Według mnie już w obecnej chwili zwycięzca wojny formatów eksiążkowych jest znany – i jest to ePub. Zacznę jednak od tego, dlaczego nie warto z punktu widzenia wydawcy inwestować w formaty i zabezpieczenia własne. Otóż różne formaty i różne sposoby zabezpieczania plików doprowadzają do rozproszenia i tak małego przecież …
Poniedziałek, 12 lipca 2010
Raport o europejskich listach bestsellerów
Trzy najbardziej dominujące tytuły beletrystyczne w Europie w 2009 roku to „Millennium”, seria kryminałów szwedzkiego pisarza Stiega Larssona, „Zmierzch” – opowieść z wampirem w roli głównej autorstwa Stephenie Meyer, a także „Zagubiony symbol” Dana Browna. Wszystkie te książki są również obecne na polskich listach bestsellerów.O tendencjach na europejskich rynkach wydawniczych mówi ogłoszony, po raz drugi, w kwietniu tego roku raport o tłumaczeniach książek najbardziej popularnych pisarzy utworów beletrystycznych w siedmiu krajach Europy. Raport został opracowany …
Poniedziałek, 12 lipca 2010
Rozmowa z Ewą Bluszcz – dyrektorem ds. wydawniczych i członkiem zarządu wydawnictwa BC Edukacja oraz Grzegorzem Bluszczem – prezesem zarządu
Jak brzmi wizytówka wydawnictwa? Jak długo istnieje firma? BC Edukacja jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością zarejestrowaną w marcu 2007 roku w Warszawie przy ul. Żytniej 15. W skrócie, zgodnie z zapisem w logotypie, stosuje się nazwę BC Edu. Skrót „BC” pochodzi od nazw założycieli – Bluszcz i Cornelsen Verlag, a Edu – dodaliśmy ze względu na to, że zajmujemy się głownie edukacją i pragniemy wprowadzać nowe technologie. Premiera naszej pierwszej serii miała miejsce w 2008 …
Poniedziałek, 12 lipca 2010
Największe koncerny wydawnicze świata w 2009 roku
Od 2001 roku francuskie pismo branżowe „Livres Hebdo” przygotowuje coroczny ranking największych wydawców książkowych. Wyjściowe dane pochodzą w większości z Banku Światowego, gdyż dotyczą one często firm działających na kilku kontynentach. Dane szczegółowe pochodzą z raportów rocznych koncernów wydawniczych, z bezpośrednich kontaktów z ich kierownictwami i z lektury pism fachowych. Przetwarzaniem danych zajmuje się amerykańska firma Hyperion Miramax, należąca do koncernu medialnego Disneya. Realizacja całości wykonywana jest do spółki z analitykiem rynku światowego, znanym w …
Poniedziałek, 12 lipca 2010
Promocyjny pomysł miesiąca
Jak promować książkę regionalną i naukową? Okazuje się, że można i to z całkiem niezłym skutkiem. Po pierwsze, kto by pomyślał, że w Krakowie lepiej już było? Tą przewrotną myślą wyróżnia się ostatnia książka historyka sztuki oraz wicedyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Marcina Fabiańskiego zatytułowana „Złoty Kraków”. To pozycja skierowana do miłośników historii Krakowa oraz sztuki i architektury tej dawnej stolicy Polski. Choć tekst jest gęsty od faktów, detali historycznych, to jednak jej odbiór …
Poniedziałek, 12 lipca 2010
Felieton
Sobota, pierwsze godziny weekendowego relaksu. W perspektywie telewizyjne emocje formuły 1 z naszym Kubicą, a po południu mecz Urugwaju z Niemcami, co prawda tylko o brąz i bez udziału Polaków, ale zawsze… Wszak to mistrzostwa świata! Krótko mówiąc: radosna perspektywa dnia pełnego atrakcji zdaje się być zapowiedzią nagrody za wszystkie trudny mijającego tygodnia. Oczywiście przyjemności – żeby smakowały lepiej – należy sobie odpowiednio dozować. Zaczynam od kawy i porannej lektury „Gazety Wyborczej”, a dokładnie jej …