BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 284
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 4 października 2010
Poszukiwany prezes i członek zarządu
W środę 29 września na Giełdzie Pracy serwisu Rynek-Książki.pl pojawiły się dwa ogłoszenia wydawnictwa Langenscheidt Polska. Ciekawostkę stanowi fakt, że obydwa dotyczą bardzo ważnych, strategicznych wręcz funkcji w firmie: prezesa zarządu oraz dyrektora marketingu i rozwoju, który miałby pełnić także funkcję członka zarządu.
Poniedziałek, 4 października 2010
©POLAND – minęło 10 lat
W mediach branżowych – a i na wydawniczych salonach – jakoś się o tym nie wspomina, a przecież w tym roku mija dziesiąta rocznica naszego wystąpienia na Targach Książki we Frankfurcie w roli gościa honorowego (13-18 października 2000).Rok temu przeprowadzałem się. I jak to przy przeprowadzkach bywa, robiłem porządki w szufladach. W jednej z nich natknąłem się na kasetę wideo z napisem wołami „Frankfurt 2000”. Skorzystałem z wyśmienitej okazji, by zrobić sobie antrakt w żmudnej, …
Poniedziałek, 4 października 2010
Rozmowa z Agnieszką Tokarczyk – prezesem wydawnictwa Nasza Księgarnia
Jaka jest sytuacja Naszej Księgarni? Sytuacja jest dobra. Mieliśmy dwa lata stagnacji, ale teraz idziemy do przodu. W pierwszym półroczu odnotowaliśmy 40 proc. wzrostu sprzedaży w stosunku do ubiegłego roku, czyli o 1,1 mln zł więcej. Co stoi za takim wzrostem?Zmiana oferty. Na czym konkretnie polegała? Wydajemy więcej dla młodzieży i dorosłych, a mniej dla dzieci. Obecnie literatura dla dorosłych stanowi ok. 30 proc. produkcji, dla dzieci młodszych 15 proc. W 2009 roku sprzedaż oferty …
Poniedziałek, 4 października 2010
 „Oczekuję, że w najbliższym czasie, zgodnie z zasadami, zarząd Muzy poinformuje o zwołaniu NWZA” – stwierdził w połowie września, w rozmowie z portalem Parkiet. com Waldemar Lipka, prezes i największy udziałowiec Kompapu. Kwidzyńska firma ma ponad 38 proc. kapitału wydawnictwa, uprawniających do 33,02 proc. głosów na WZA.
Poniedziałek, 4 października 2010
 W „Rzeczpospolitej” ukazał się tekst Karola Manysa „Co posłowie szykują Polakom”. Materiał poświęcony jest planom prac legislacyjnych parlamentu na ostatni kwartał tego roku. Znalazły się w nim m.in. zapowiedzi planów klubu parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego, które dotyczą branży wydawniczej.
Poniedziałek, 4 października 2010
 „Dziennik Gazeta Prawna” objął patronatem 4. Targi Książki Akademickiej i Naukowej Academia 2010, które odbędą się w Dużej Auli Politechniki Warszawskiej w dniach 20-22 października.
Poniedziałek, 4 października 2010
 Bibliotekarze apelują, aby część sum uzyskanych przez Skarb Państwa ze zwiększenia podatku VAT na książki do 5 proc. przeznaczyć na zakupy biblioteczne. Chcą, by zrekompensować w ten sposób czytelnikom oczekiwany wzrost cen książek – poinformował serwis www.czytelnia.onet.pl. W tekście przytoczone zostały najważniejsze tezy apelu podpisanego przez Elżbietę Stefańczyk – przewodniczącą Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Poniedziałek, 4 października 2010
Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła 23 września tekst uchwały w sprawie ustanowienia roku 2011 Rokiem Czesława Miłosza.
Poniedziałek, 4 października 2010
 Wydawnictwo Wiedza i Praktyka otrzymało certyfikat Firma Przyjazna Klientowi przyznany drugi rok z rzędu. Certyfikat nadaje Instytut Zarządzania za prowadzenie proklienckiej polityki relacji z klientami i otoczeniem firmy. Model ewaluacji firmy w programie Firma Przyjazna Klientowi składa się z dwóch uzupełniających się części: analizy polityki i procedur relacji z klientami oraz oceny ich wdrożenia.
Poniedziałek, 4 października 2010
 Jak poinformował Dom Wydawniczy Rebis, książka „Jedz, módl się, kochaj” Elizabeth Gilbert osiągnęła w Polsce łączny nakład 240 tys. egz.