Poniedziałek, 19 czerwca 2006
Zmiany w podatkach
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru170
Zadaniem Ministerstwa Finansów jest poszukanie dla budżetu brakujących środków. Jednym z pomysłów jest uderzenie po kieszeni twórców i naukowców znoszące 50-proc. koszty uzyskania przychodów, czyli zwiększające ich zobowiązania podatkowe. Z projektu obniżenia od przyszłego roku kosztów uzyskania przychodów dla twórców i naukowców rząd nie zamierza zrezygnować. Wkrótce stosowny projekt trafi do Sejmu. Nic dziwnego, że propozycje te spotkały się z gwałtownym sprzeciwem środowisk twórczych i akademickich, zaś po krytycznych słowach, jakie padły z ust prezydenta, minister Gilowska zagroziła podaniem się do dymisji. Twórcy i politykierzy Po tych gwałtownych reakcjach rząd jest skłonny do ustępstw – planowany jest okrągły stół z udziałem artystów, ludzi nauki, prezydenta i premiera. – Zamierzamy przekonać twórców, że nie chcemy im zaszkodzić. Nie traciliby pieniędzy, bo poszłyby one na wzrost płac – powiedział „Rzeczpospolitej” rzecznik rządu, Konrad Ciesiołkiewicz. Ale dodać należy, że takie rozwiązanie ma objąć tylko osoby pracujące na etatach, na razie bowiem rząd nie ma pomysłu, co zrobić z pracującymi na umowę zlecenie bądź umowę o dzieło. Rząd rozważa również przedstawienie twórcom propozycji stopniowego obniżania obecnej wysokości zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów. Wbrew stanowisku Gilowskiej, która chce radykalnego cięcia tych kosztów z 50 do 20 proc., rozważana jest możliwość ich łagodniejszego obniżenia, np. do 40 proc. Nic nie stoi na przeszkodzie, by strona rządowa złożyła autopoprawkę do projektu ustawy. Kluby parlamentarne są zdumiewająco jednomyślne sprzeciwiając się zakusom Gilowskiej. Projektu tego nie zamierzają poprzeć koalicjanci – Liga Polskich Rodzin oraz Samoobrona. Przeciw jest także PiS. – Mam nadzieję, że rząd zmieni te zapisy. Jeśli nie, pani minister może się spodziewać ze strony PiS jednoznacznie negatywnej decyzji. Projekt w takim kształcie zostanie odrzucony – „Rzeczpospolita” cytuje Marka Kuchcińskiego, wiceszefa Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Kuchciński twierdzi jednocześnie, że Gilowska, zgłaszając swoje propozycje, miała świadomość, że jego partia ich nie poprze. Zdaniem „Rzeczpospolitej”, co innego mówi osoba z otoczenia Gilowskiej. – Minister jest skonsternowana i zaskoczona. Do końca była przekonana, że zaplecze polityczne ją poprze, takie miała sygnały. Według opozycji perturbacje z podatkami dla twórców to zasłona dymna. – To klasyczny …
Wyświetlono 25% materiału - 333 słów. Całość materiału zawiera 1333 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się