Poniedziałek, 28 grudnia 2009
Promocyjny pomysł miesiąca
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru264
Może to górnolotnie zabrzmi, biorąc pod uwagę naszą narodową skromność i cień kompleksów snujących się nad tym krajem, zaryzykuję jednak twierdzenie, że to, co zrobił ostatnio Quentin Tarantino dla kina swoimi „Bękartami wojny”, tak Jacek Dukaj dla literatury swoim „Wrońcem”. Ta magiczna baśń opowiadająca o grudniowej nocy 1981 roku rozkołysała w literaturze pewien zesztywniały schemat i pomalowała zszarzałe ikony, obecne cały czas nie tylko w polskiej tkance społeczeństwa. Dokonał na swój sposób niesamowitego, a jednocześnie prostego wyczynu. Tak jak Tarantino przejaskrawił drażliwą postać Hitlera, wyprowadzając ten zawsze poważny temat na łąki popkultury, tak Dukaj smutny okres Polski Ludowej przedstawił w konwencji baśni, zatapiając w strukturach ikonografii historyczny punkt ciężkości. Okrutny realizm został pomalowany kolorem i przykryty baśniowymi archetypami, tym samym nasza najnowsza historia stała się zrozumiała i przyswajalna nawet dla dzieci. Grudniowy okres w Polsce jest tradycyjnie nasiąknięty reportażami o 1981 roku, wspomnieniami opozycjonistów, artykułami historycznymi. W tym roku okres ten jest szczególny, przypada nań bowiem okrągła 20. rocznica zburzenia muru berlińskiego. Nasilają się tematy domniemanej współpracy Kwaśniewskiego i Wałęsy. Nawet gen. Jaruzelski nie przypuszczał, że znowu będzie, jak za dawnych czasów, tak często występować na szklanym ekranie, tym razem kolorowej telewizji. Kolejna baśń. Wydawnictwo Literackie nie próżnowało, sumiennie przygotowując się do akcji grudniowej. Tym razem promocję książki mocno wsparły państwowe instytucje: Instytut …
Wyświetlono 25% materiału - 213 słów. Całość materiału zawiera 852 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się