środa, 30 lipca 2014
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru386
Coraz częściej powtarzam sobie, że czytanie szkodzi… Zastanawiam się skąd nachalność tej refleksji? Oszukuję się, że to tylko takie nie nazbyt dowcipne gadanie, z którego niewiele wynika. Ale w gruncie rzeczy wiem to dobrze, że to skutek porypanego dzieciństwa, które przebiegało w rytmie kolejnych lektur książek… Z tym, że niestety nikt z dorosłych nie kontrolował, co mi w łapy wpadało i czym zatruwałem zwoje mózgowe. Powiedzieć, że umysł dziecka, to chłonąca wszystko gąbka, to – jak powiada Jerzy Pilch – nic nie powiedzieć! To czarna dziura, w którą wpada wszystko jak leci i niestety już nigdy nie wypadnie. Ze mną tak właśnie było. Pamiętam, zaczęło się niewinnie. Zacząłem składać literki w słowa w wieku lat pięciu. Gdy zacząłem pobierać pierwsze nauki w szkole, czytałem biegle i zostałem w klasie samotnym dziwakiem, z którym nie bardzo wiadomo było co robić. Nikt ze mną nie chciał się kolegować, nie mówiąc o wspólnym harataniu w gałę. Koleżanki też jakoś nie chciały mi pożyczać kredek. Diabeł podsunął mi światy alternatywne – książki. Zacząłem od razu z grubej rury, czyli od przeczytania od deski do deski „Encyklopedii” Gutenberga, które jak sięgam pamięcią kusiły mnie oliwkowym kolorem kilkudziesięciu (?) tomów zalotnie spoczywających w domowej biblioteczce. Niektóre hasła znam na pamięć do dzisiaj, zwłaszcza te, które dotyczą budowy kobiecego ciała. Fascynujące! W klasie zacząłem przyglądać się dziewczynkom jak istotą z innej planety. Po latach zrozumiałem dlaczego kompletnie mnie nie brał serial pt. „Ptyś i Balbinka”, który przeżywali wszyscy dookoła. Po …
Wyświetlono 25% materiału - 243 słów. Całość materiału zawiera 974 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się