Poniedziałek, 18 marca 2013
Dobra dwunastka w Poznaniu
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru350
Zaczęło się wprawdzie nie od trzęsienia ziemi, ale od oderwania się ciężkiego fragmentu dekoracji na początku uroczystości otwarcia XII Poznańskich Spotkań Targowych – Książka dla Dzieci i Młodzieży, który z hukiem spadł na… chór dziewczęcy nim jeszcze zaczął na dobre śpiewać. A potem, zgodnie ze znanym przepisem na dobry scenariusz… napięcie rosło. Jednak nic nie wyprowadziło z równowagi Olchy Sikorskiej, niestrudzonej inicjatorki i organizatorki poznańskiego święta książki dziecięcej, nawet brak nagłośnienia w hali ekspozycyjnej czy „obsuwa” drukarni, która nie zdążyła na czas przygotować plakatów informacyjnych. Z niezmąconym spokojem i nieodmiennym uśmiechem na twarzy łagodziła skutki wszystkich awarii i uspokajała zdenerwowanych uczestników sympatycznej przecież imprezy. Jest to tym bardziej zrozumiałe, że robiła to już po raz dwunasty, bo właśnie w tym roku odbyła się edycja pod znakiem tuzina. Najszczęśliwsi byli laureaci głównej nagrody targowej, czyli poznańskich Pegazików, bardzo trafnie dobrana para. – Nagrody przyznaje się w dwóch sytuacjach – następnego dnia, gdy przyszedł już czas na refleksje, powiedział Bibliotece Analiz prof. Grzegorz Leszczyński, wybitny krytyk i „przyjaciel” literatury dla dzieci i młodzieży. – Albo gdy ktoś jest już stary i wówczas chce się go nagrodzić za całokształt, albo odwrotnie – gdy się leni i trzeba mu dać silnego „kopa”, aby się zabrał do roboty. Mam nadzieję, że w moim przypadku chodzi o tę drugą sytuację – dodał z tajemniczą miną. Natomiast Krystyna Lipka-Sztarbałło, również twórczyni, lecz w dziedzinie ilustracji książkowej, stwierdziła wzruszona: „jestem za pierwszym wariantem, bo w moim przypadku chodziło chyba też o mój szczególny związek z Poznaniem, gdzie w 1989 roku otrzymałam swoją pierwszą nagrodę, a były to Złote Koziołki na Biennale Sztuki dla Dzieci”. W trudnej sytuacji na rynku, a zwłaszcza …
Wyświetlono 25% materiału - 273 słów. Całość materiału zawiera 1092 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się