Piątek, 9 stycznia 2015
Pierwszy ranking targów książki
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru398
Rok 2014 był kolejnym dobrym rokiem dla targów książki. I znowu z wielkim zadowoleniem trzeba powtórzyć, że pogłoski sprzed dwóch czy trzech lat o ich zbliżającym się nieuchronnym końcu okazały się przedwczesne. Przed dwunastoma miesiącami pisaliśmy: „Rozwój i entuzjazm! Jeszcze rok temu zastanawialiśmy się nad upadkiem targów książki, zapowiadaliśmy, że wyszły już z mody, bo przecież wszystkie książki są łatwo dostępne w internecie i nie ma potrzeby chodzenia do tak wielkich księgarń, jakim zawsze były ekspozycje targowe. A miniony rok pokazał, że czytelnicy dalej kochają ten tłok, spotkania z autorami i wydawcami, szczególną atmosferę i oczywiście targowe rabaty. Widać, że organizatorzy targów, ale i wydawcy bardzo ‘sprężyli się’ i znaleźli w ubiegłym roku nowe sposoby na zainteresowanie czytelników. Mało kto spodziewałby się jeszcze rok temu takiej sytuacji, ale stało się”. Teraz, podsumowując ubiegły rok, możemy tylko się cieszyć, że pozytywna tendencja jest kontynuowana, a zeszłoroczne wydarzenia były niezwykle spektakularne. Do tych wydarzeń niewątpliwie trzeba zaliczyć pełne „ujarzmienie” warszawskiego Stadionu Narodowego podczas Warszawskich Targów Książki, czego najlepszym dowodem była wysoka frekwencja, ale też i wykorzystanie całej wynajętej powierzchni, a potem jeszcze krzepiące zapowiedzi organizatorów o wynajęciu jeszcze większych przestrzeni w tym roku. Jako równie spektakularne wydarzenie trzeba uznać nową odsłonę w Krakowie, gdzie 14 maja z wielką pompą otwarto nowe Centrum Expo Kraków i wreszcie targi książki (jak i imprezy targowe organizowane tam w wielu innych branżach) uzyskały nowoczesną siedzibę i przyciągnęły rekordową liczbę gości. Pomimo mniej lub bardziej zasłużonych ocen krytycznych – daleko do centrum, trudny dojazd i dojście, wspaniałe „umiejętności” tworzenia korków samochodowych na wyjeździe z parkingu, brak okien w nowych halach, niewydajna gastronomia i wiele, wiele innych zastrzeżeń – targi krakowskie uzyskały nowy wymiar. W Bibliotece Analiz pisał już o tym Łukasz Gołębiewski: „Krakowskie Targi Książki od tego roku są międzynarodowe i ulokowane w nowoczesnych pawilonach, jakich Warszawa może pozazdrościć. A pamiętam jak krakowska impreza startowała (byłem na wszystkich jej edycjach od samego początku)... w dawnym hangarze dla zeppelinów na terenie jednostki wojskowej. Nikt by wówczas nie uwierzył jak dynamicznie rozwinie się ta początkowo regionalna, lecz szybko wiodąca impreza branży książkowej. Nowe pawilony są dobrym przykładem rozwoju polskiego rynku, nie tylko książki, bo przecież nie tylko książce one służą”. Zewnętrzną oznaką nowego wymiaru jest też przyjęcie w nazwie prestiżowego słowa „międzynarodowe”, co stało się w ubiegłym roku także w przypadku innej imprezy i to o zupełnie innej skali. Chodzi o targi w Białymstoku, co miało jednak swoje uzasadnienie z uwagi na ambicje organizatorów, aby skupić nie tylko polskich wydawców, ale też oficyny z krajów …
Wyświetlono 25% materiału - 416 słów. Całość materiału zawiera 1665 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się