Wtorek, 2 kwietnia 2024
FEP: EUROPA STAJE SIĘ WZOREM DLA RESZTY ŚWIATA
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 614 (6/2024)
Parlament Europejski 13 marca przegłosował przepisy regulujące technologie oparte na AI (Artificial Intelligence Act). To pierwsze na świecie prawo dotyczące sztucznej inteligencji. Za ustawą opowiedziało się 523 posłów, przeciw było 46, a 49 wstrzymało się od głosu. „Zaczyna się nowy świat i sztuczna inteligencja będzie w nim grała główną rolę. Naszym obowiązkiem jest nawiązanie współpracy z innymi rządami i opracowanie wspólnych ram prawnych. Jednocześnie musimy mieć na uwadze, że pewnego dnia technologie mogą zaskoczyć nas swoimi zdolnościami i organy rządowe będą zmuszone stawić czoła etycznym i moralnym wyzwaniom, jakie będą związane z tą ewolucją” — powiedział Dragos Tudorache z ugrupowania Odnówmy Europę, współsprawozdawca przegłosowanej ustawy. „Stawka była wysoka – nikomu wcześniej nie udało się wypracować tak kompleksowego prawa w obszarze sztucznej inteligencji. Dziś to się udało i mamy przed sobą nową rzeczywistość prawną, którą musimy wspólnie zagospodarować” – skomentował wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski. Ustawa o AI klasyfikuje różne zastosowania sztucznej inteligencji według poziomu ryzyka, szczegółowo określając, które praktyki będą zabronione, jakie są wymogi dla użytkowania AI o wysokim ryzyku i jakie będą stosowane kary za nieprzestrzeganie nowych przepisów. Zaklasyfikowane jako wysoce ryzykowne zostały m.in. systemy używane w krytycznej infrastrukturze, edukacji, zatrudnieniu, kluczowych usługach prywatnych i publicznych (jak opieka zdrowotna czy bankowość), a także w egzekwowaniu prawa, zarządzaniu migracją i granicami oraz w procesach demokratycznych, takich jak wpływanie na wybory. Aplikacje, takie jak systemy kategoryzacji biometrycznej oparte na wrażliwych cechach, scoring społeczny lub służące do manipulowania ludzkim zachowaniem, będą w Europie zakazane. Kluczowym postanowieniem ustawy jest również wymóg informowania użytkowników o interakcjach z chatbotami, konieczne będzie też wyraźne oznaczanie tworzonych przez AI treści tekstowych, obrazów, dźwięków lub wideo, co dotyczy na przykład narzędzi typu deepfake. „Podmioty stosujące AI, które wykorzystują system AI do …
Wyświetlono 25% materiału - 282 słów. Całość materiału zawiera 1129 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się