Poniedziałek, 15 czerwca 2015
Sprawozdanie Biblioteki Narodowej
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru409
„Badania światowe odnotowują stały spadek liczby użytkowników bibliotecznych stron www i katalogów online. Coraz mniej osób wykorzystuje zasoby bibliotek do celów informacyjnych i traktuje strony biblioteczne jako punkt startowy kwerend. W tej sytuacji Biblioteka Narodowa, podobnie jak inne centralne biblioteki na świecie, podjęła intensywne prace nad modernizacją swoich serwisów katalogowych i bibliograficznych” – pisze dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, we wstępie do opublikowanego w ostatnich dniach „Sprawozdania Biblioteki Narodowej za rok 2014”. W dokumencie tym czytamy również: „Od 1 stycznia 2014 roku wszystkie typy publikacji nadsyłanych jako egzemplarz obowiązkowy są katalogowane do 24 godzin od wpływu do BN, dzięki czemu biblioteki w Polsce szybko otrzymują możliwość pobrania pełnych opisów katalogowych, użytkownicy zaś – dostęp do aktualnej oferty rynku wydawniczego. W odpowiedzi na postulaty środowiska naukowego od 1 października 2014 roku katalogowane są również artykuły w publikacjach zbiorowych, a indeksowaniu podlegają wszyscy autorzy – nawet jeśli jest ich więcej niż trzech. W październiku 2014 roku Biblioteka Narodowa uruchomiła serwis e-ISBN służący do elektronicznego nadawania i zarządzania numerami ISBN oraz powiązanymi z nimi danymi. Jest to pierwsza w Polsce e-usługa publiczna skierowana do branży wydawniczej. Serwis e-ISBN może stać się stabilnym źródłem danych dla dystrybutorów, firm księgarskich i księgarń internetowych. Oferuje on bowiem bogate informacje marketingowe, takie jak: okładka publikacji, sugerowana cena, spis treści, biogram autora czy recenzje. Natomiast czytelnicy i bibliotekarze uzyskują dzięki serwisowi dostęp do aktualnej i wiarygodnej informacji o nowościach i zapowiedziach wydawniczych. W grudniu 2014 roku Biblioteka Narodowa udostępniła użytkownikom nowe narzędzi e-przeszukiwania swoich zasobów, także tych znajdujących się dotychczas w bazach MAK-owych. Jest nim wyszukiwarka, która – w przeciwieństwie do klasycznych katalogów – pozwala na przeszukiwanie całego opisu i daje możliwość zawężania otrzymanych wyników w fasetach. Narzędzie to spełnia oczekiwania użytkowników przyzwyczajonych do intuicyjnych serwisów internetowych”. Poniżej szczegółowa analiza najważniejszych wybranych wskaźników charakteryzujących funkcjonowanie BN w omawianym okresie. Gromadzenie Najważniejszym zadaniem Biblioteki Narodowej jest gromadzenie i wieczyste archiwizowanie dorobku piśmienniczego RP. I tak, zbiory zgromadzone w 2014 roku, objęte rejestracją wstępną, pochodziły z: wpływu egzemplarza obowiązkowego – 188148 wol./j. (w 2013 roku – …
Wyświetlono 25% materiału - 337 słów. Całość materiału zawiera 1350 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się