Poniedziałek, 4 grudnia 2023
HISTORIA SPOŁECZNOŚCI WYDAWNICZEJ W CZASACH PRL-U
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 606 (22/2023)
Monumentalna, wspaniale wydana książka, która jest hołdem dla projektantów książek, na których wychowały się powojenne pokolenia Polaków. Zawiera bogaty zbiór reprodukcji okładek publikacji wydanych w czasach Polski Ludowej. I wystarczy szybki rzut oka, by doskonale rozpoznać, pod jakim znakiem wydawniczym je wydano. Czy to słynna książeczka z serii „Poczytaj mi, mamo”, czy może jedna z powieści z literatury światowej wydanej w serii „Nike”? Materiał ikonograficzny zaprezentowany w książce jest naprawdę imponujący. Warto też docenić koncepcję edytorską i opracowanie graficzne. W PRL-u ustalona była specjalizacja w zakresie tematyki czy rodzaju publikacji. Wydawanie literatury pięknej powierzono m.in. Spółdzielni Wydawniczej Czytelnik czy Wydawnictwu Literackiemu, Wiedza Powszechna czy Wydawnictwa Naukowo-Techniczne specjalizowały się w publikacjach popularno-naukowych, Znak – w publikacjach pogłębiających wiarę katolicką, a domeną Instytutu Wydawniczego Nasza Księgarnia były książki dla dzieci, z kolei Iskier – książki dla młodzieży. Łącznie w publikacji opisano działalność 21 wydawnictw, co ważne – jak podkreśla we wstępie redaktor publikacji Jacek Mrowczyk – traktując osoby projektujące książki na równi z redaktorami. Bo każda …
Wyświetlono 25% materiału - 164 słów. Całość materiału zawiera 656 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się