środa, 31 maja 2017
Serwis e-ISBN po zmianach
Na Warszawskich Targach Książki Dorota Cymer i Katarzyna Nakonieczna z Biblioteki Narodowej przedstawiły nową odsłonę serwisu dla wydawców, pozwalającego zarządzać pulą przyznanych numerów ISBN i opisywać wydane książki w standardzie ONIX – służącym do wymiany metadanych pomiędzy zainteresowanymi podmiotami. W cytowanym w trakcie spotkania raporcie Nielsena przedstawiono korelacje pomiędzy prawidłowym wypełnieniem danych opisowych a sprzedażą książek na rynku. Wprowadzona możliwość wgrania obrazu okładki jeszcze intensywniej podnosi sprzedaż, skutecznie identyfikując daną pozycję. Dodano zapowiedź wydawniczą – opis książki planowanej do wydania. Poza opisem fizycznym książki oraz opisem marketingowym (teksty promujące, fragmenty) wprowadzono opis tematyczny (THEMA) 20 głównych działów i poddziałów pozwalających przypisać książkę do siedmiu kategorii – co umożliwia bardzo precyzyjne opisanie zawartości. Dodatkową motywacją do korzystania z THEMy jest fakt, że Amazon wprowadza ją u siebie i w Europie. Pewną niedogodnością, że jest ona dostosowana głównie do rynków anglosaskich. Ponieważ brzmiało to tak zachęcająco, złożyłem wniosek o wniesienie przyznanej mi wiele lat temu (jeszcze w czasach gdy biuro ISBN mieściło się w Składnicy Księgarskiej) puli numerów. Wniosek został rozpatrzony bez zbędnej zwłoki i już następnego dnia mogłem zalogować się na swoje konto na stronie e-isbn.pl. Program „zaciągnął” wykorzystane numery z bazy Biblioteki Narodowej wraz z opisami katalogowymi. I tu pojawiły się pierwsze schody: zaciągnął tylko opisy egzemplarza obowiązkowego. Dlaczego nie ma opisów egzemplarza wieczystego? Ale i tak pokazał 26 książek (na 33 wydanie) – zbierając opisy z systemu MAK – katalog główny BN pokazuje ich mniej. Zielone kwadraty oznaczają pobrane z MAKa, niebieskie – ściągnięte z katalogu BN ręcznie, czerwone to zarezerwowane …
Wyświetlono 25% materiału - 252 słów. Całość materiału zawiera 1009 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?