Poniedziałek, 8 lipca 2013
Biblioteki nadal są książnicami
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru358
W Polsce działa ponad 30 tys. bibliotek. Największą grupę stanowią zaniedbane i niedofinansowane biblioteki szkolne, jest ich 16738 (dane Systemu Informacji Oświatowej). Bibliotek publicznych jest 9290, naukowych – 1121, pedagogicznych – 327, fachowych – 387, fachowo- beletrystycznych – 72, bibliotek inte – 39 i towarzystw naukowych – 16 (dane GUS). Działa też 1480 bibliotek parafialnych Kościoła katolickiego (dane z Raportu „Kultura 2011”). W czerwcowym numerze miesięcznika „Bibliotekarz” (6/2013) publikowana jest bardzo interesująca, obszerna analiza stanu polskich bibliotek. Autorki – Barbara Budyńska i Małgorzata Jezierska z Biblioteki Narodowej – przedstawiają stan finansów, zbiorów, w tym zakupu nowości, wypożyczeń, informatyzacji oraz trendy zmian w świecie bibliotecznym. Biblioteki publiczne mają w Polsce status instytucji kultury, który określa formę ich finansowania. Liczebnie stanowią ok. 60 proc. wszystkich instytucji kultury w Polsce. Tymczasem z budżetu państwa największe środki przeznaczane są na funkcjonowanie muzeów, a w drugiej kolejności na konserwację zabytków. Wydatki państwa na biblioteki, to zaledwie mniej niż 6 proc. całości wydatków na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego. Z kolei z budżetów samorządowych najwięcej środków przeznaczanych jest na działalność domów i ośrodków kultury, klubów i świetlic (ok. 30 proc. wydatków na kulturę). Z pieniędzy jakie samorządy przeznaczają na kulturę bibliotekom przypada jedynie ok. 17 proc. Bibliotekarze mają zatem prawo czuć się niedowartościowani… a już na pewno niedofinansowani. Autorki raportu zwracają uwagę na fakt znany z corocznych badań Biblioteki Narodowej (Raport „Biblioteki Publiczne w Liczbach”), że w ciągu ostatniej dekady liczebność bibliotek publicznych (oraz ich filii) zmniejszyła się o ponad 6 proc., a punktów bibliotecznych – aż o blisko 37 proc. Inna sprawa, że punkty biblioteczne, może poza szczególnymi miejscami (np. szpitale) zdają się być przeżytkiem, a ich liczebność stanowiła swego …
Wyświetlono 25% materiału - 275 słów. Całość materiału zawiera 1102 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się