Poniedziałek, 24 grudnia 2012
Konsolidacja przyszłością rynku książki
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru344
No i nie doczekaliśmy się końca świata, ale jak zawsze życie przynosi nam coś w zamian, jak na przykład koniec pewnej epoki. Ale nie ma tego złego, bo przecież… „obyś żył w ciekawych czasach” jak brzmi starożytna chińska klątwa. I rzeczywiście. Początkowo ten tekst miał rozpocząć pasus na temat innej jeszcze przepowiedni. Od wielu lat w analizach rynku książki podkreślamy fakt fundamentalnego dla jego przyszłości znaczenia procesu konsolidacji. Jest to zresztą proces od dawna wyczekiwany i co zaskakujące znacznie mniej dynamiczny niż się tego spodziewano. Jednak w momencie gdy tekst ten powstawał, rynek rozgrzała informacja o zakończeniu operacyjnej działalności Weltbildu w Polsce. O sprawie szerzej pisze Łukasz Gołębiewski, ale już wiadomo, że dla całego rynku oznacza to przede wszystkim możliwość przejęcia trzech atrakcyjnych biznesowo podmiotów – sklepu internetowego, sieci detalicznej liczącej ok. 40 sklepów oraz szeroko rozpoznawalnej marki wydawniczej Świat Książki. Ale wracając do konsolidacji… coraz mocniej o jej konieczności przekonuje się już coraz większa cześć rynku, a co bardziej przewidujący branżowi gracze mają już na swoim koncie pierwsze rezultaty. Wystarczy wspomnieć o działaniach podejmowanych w ostatnich latach, czy nawet kilkunastu miesiącach, przez duże podmioty kojarzone z różnymi zresztą segmentami książkowego przemysłu. Przykładowo w tym czasie krakowski Znak nie tylko zdywersyfikował swoją strukturę wydawniczą, ale także powołał do życia i skutecznie rozwija wydawnictwo Otwarte, platformę sprzedaży e-booków Woblink, a w ostatnich tygodniach związał się kapitałowo z serwisem Lubimycztać.pl – jednym z najbardziej aktywnych portali społecznościowych dedykowanych miłośnikom książek. Swoją własną biznesową drogą niezmiennie kroczy Firma Księgarska Olesiejuk, która będąc zawsze niezwykle aktywną w kreowaniu nowych kanałów sprzedaży, konsekwentnie i z determinacją rozwija …
Wyświetlono 25% materiału - 262 słów. Całość materiału zawiera 1050 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się