Poniedziałek, 29 stycznia 2024
ROZWÓJ SZTUCZNEJ INTELIGENCJI I SPRAWDZIAN DEMOKRACJI
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 610 (2/2024)
Przed jakimi wyzwaniami stanie branża książkowa w tym roku? Wydawcy z Wielkiej Brytanii wskazują niemal jednogłośnie, a pod ich prognozami spokojnie mogą się podpisać praktycy z polskiego rynku książki: czekają nas wzrosty – zarówno kosztów działalności i życia, jak i automatyzacji i upowszechnienia sztucznej inteligencji. Presja ekonomiczna wywierana na klientów będzie wpływać na ich decyzje zakupowe, z kolei na przedsiębiorców, w tym na wydawców – może oznaczać, że będą oni mniej skłonni do podejmowania ryzyka i do promowania mniej komercyjnych publikacji. Wpływ AI na działalność wydawniczą jest prawdopodobnie największą niewiadomą. Będziemy nadal zastanawiać się, w jaki sposób ją wykorzystać i czy jest to nasz przyjaciel, czy wróg. Aby sobie poradzić z wyzwaniami – twierdzą brytyjscy eksperci – trzeba być bardziej kreatywnymi, zwinnymi, warto też współpracować. A oto kilka wypowiedzi: „Musimy mieć nadzieję, że książki pozostaną w dużej mierze odporne na spadek wydatków konsumpcyjnych, który obserwuje się w innych sektorach” – mówi David Shelley, dyrektor generalny Hachette UK i Hachette Book Group. Wyraża też nadzieję, że „zbiorowa siła autorów, wydawców, agentów i innych osób z branży kreatywnej pomoże wykorzystać sztuczną inteligencję do dotarcia do nowych czytelników z oryginalną twórczością, zapewniając jednocześnie, że wyjątkowa moc ludzkiej kreatywności będzie nadal doceniana”. Kate Skipper, dyrektor operacyjny w Waterstones, dostrzegła, że ubiegłoroczne listy bestsellerów obejmowały szeroki zakres gatunków, nie były zdominowane przez pojedynczy trend i to czeka nas także w tym roku. Niestety cen książek będą rosnąć wraz ze wzrostem kosztów produkcji i wysyłki, „chociaż będą one niezwykle korzystne w porównaniu z innymi źródłami rozrywki”. Ma nadzieję, że „wydawcy nie dadzą się uwieść niespełniającym …
Wyświetlono 25% materiału - 259 słów. Całość materiału zawiera 1036 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się