Wtorek, 30 kwietnia 2013
Przykłady istniejących rozwiązań
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru353
Ustawodawcy, wydawcy i bibliotekarze na całym świecie pracują nad uregulowaniem kwestii egzemplarza obowiązkowego (eo) publikacji/zasobów elektronicznych. Panuje zgoda, co do następujących zjawisk: 1. Jest coraz więcej zasobów sieciowych (serwisów, wpisów, materiałów etc.) wartych zachowania (wiele już nie do odzyskania). Ich liczba stale przyrasta. 2. Nie wypracowano rozwiązań odnośnie do zbierania/ gromadzenia zasobów elektronicznych oraz ich udostępniania. 3. Wszystkie środowiska (wydawców, bibliotekarskie, opinia publiczna, ustawodawcy) są zgodne co do dotychczasowej formy gromadzenia oraz przechowywania eo tradycyjnych publikacji (drukowanych, audiobooków, publikacji elektronicznych na nośnikach fizycznych). Eo służy zachowaniu dziedzictwa. 3. Nie ma zgody w sprawie udostępniania eo tradycyjnych publikacji. Eo często staje się normalnym egzemplarzem bibliotecznym, udostępnianym czytelnikom, z czym nie zgadza się środowisko wydawnicze, także część środowiska bibliotecznego podziela to stanowisko. Ten brak zgody co do udostępniania nasila się, gdy przechodzimy do dyskusji nad eo zasobów elektronicznych/ cyfrowego eo publikacji drukowanej. Kierunki prac Obecnie światowe prace nad egzemplarzem obowiązkowym publikacji/zasobów elektronicznych toczą się wokół: 1. Określenia zakresu działania – np. czy wpisy z Wikipedii też mają być gromadzone jako eo? Co z materiałami chronionymi DRM bądź hasłem? Co z zasobami multimedialnymi? Co z bazami danych? etc. 2. Wypracowania odpowiedniej terminologii – np. znikają takie pojęcia jak czasopismo, książka, publikacja/dokument. Są one zastępowane przez takie terminy zasób (resourse) oraz dzieło (work). We wdrażanych regulacjach nie korzysta się z terminu e-book. 3. Opracowania procedur technicznych dla zdalnego (on-line) pozyskiwania zasobów bibliotecznych/ dzieł obłożonych obowiązkiem eo oraz policzenia, ile to będzie kosztować podatników. 4. Przygotowania odpowiednich narzędzi prawnych. Należy podkreślić, że wszystkie prace obejmują wszystkie cztery wątki. Bez określenia zakresu nie można opracować procedur czy policzyć kosztów operacji. To z kolei wymusza przyjęcie odpowiednich narzędzi prawnych, które muszą opierać się na rozpoznaniu zjawisk oraz odpowiednim ich nazwaniu. W ramach dyskusji pomiędzy członkami FEP w marcu tego roku do Polskiej Izby Książki roku nadeszły trzy ważne informacje …
Wyświetlono 25% materiału - 302 słów. Całość materiału zawiera 1208 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się