Czwartek, 21 sierpnia 2014
Biblioteki publiczne w Polsce
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru388
Przed kilkoma tygodniami publikowaliśmy najnowsze zbiorcze dane Biblioteki Narodowej dotyczące stanu bibliotek działających w Polsce. Opisywały one ogólną kondycję tych placówek, charakteryzując je pod kątem dostępnych funkcjonalności, realizowanych zadań czy gromadzonych zbiorów. Tymczasem w Raporcie BN „Biblioteki w Polsce” w sposób szczegółowy opisano poszczególne typy bibliotek działających w naszym kraju. Zawarte w nim dane dotyczą roku 2012 i stanowią zbiór najnowszych informacji dostępnych w tym zakresie. Opracowana przez Pracownię Bibliotekoznawstwa Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej diagnoza dotyczy bibliotek samorządowych: publicznych, pedagogicznych i szkolnych oraz bibliotek naukowych i centralnych (w tym szkół wyższych publicznych i niepublicznych), fachowych, fachowo-beletrystycznych, ośrodków inte, towarzystw naukowych, służb mundurowych, więziennych, kościelnych, w tym parafialnych. W zależności od typu bibliotek w zakres gromadzonych danych wchodziły zagadnienia takie jak: podstawy prawne i organizacja bibliotek w obrębie sieci/typu, stan liczbowy bibliotek i ich charakterystyka, zasady, źródła i wielkość finansowania, wielkość i struktura zbiorów, ze szczególnym uwzględnieniem zakupu, liczba czytelników, a także komputeryzacja bibliotek, e-usługi, pracownicy bibliotek i ich wykształcenie oraz sygnalizowane problemy związane z funkcjonowaniem bibliotek objętych analizą. Niestety materiał, który posłużył do powstania takiej analizy nie spełniała wymagań jednolitości. Przede wszystkim dlatego, że nie wszystkie typy bibliotek dysponują danymi pozwalającymi na omówienie ich działalności, porównanie w przekroju lat, zestawienie wskaźników itd. Przyczyn należy doszukiwać się w różnych metodologiach badań i opisywania poszczególnych typów bibliotek oraz charakteru gromadzonych danych. Z punktu widzenia kształtowania polityki wydawców w zakresie współpracy z bibliotekami w najbardziej kompletny sposób prezentują się dane dotyczące bibliotek publicznych. Demografia I tak, w 2012 roku sieć bibliotek publicznych obejmowała 8182 placówki (w tym 2610 bibliotek głównych i 5 572 filii bibliotecznych). Uzupełniało ją 1280 punktów bibliotecznych, które z uwagi na liczbę i rozmieszczenie mają obecnie marginalne znaczenie w obsłudze czytelników. W miastach stan sieci w stosunku …
Wyświetlono 25% materiału - 289 słów. Całość materiału zawiera 1159 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się