Poniedziałek, 14 października 2013
O programie opowiadają: Bogdan Zdrojewski – minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr Tomasz Makowski – dyrektor Biblioteki Narodowej oraz Grzegorz Gauden – dyrektor Instytutu Książki
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru365
Jak wygląda ocena dotychczasowego przebiegu realizacji Programu Kultura+? Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego: Muszę przyznać, że gdyby ktoś trzy lata temu powiedział mi, że dziś znajdziemy się na takim etapie realizacji tego projektu, to z pewnością bym w to nie uwierzył. Pamiętam o tempie digitalizacji zasobów kulturalnych z tamtego okresu, także uwagi ministrów kultury państw Unii Europejskiej na temat opóźnień Polski w zakresie digitalizacji dóbr kultury w różnych dziedzinach. Pamiętam rozmowy toczone w tym okresie, uwzględniające rozstrzał w zakresie technologii wykorzystywanych w tego typu procesach i muszę powiedzieć, że zadanie, które wówczas sobie wyznaczyliśmy, prezentowało się nie tylko niezwykle ambitnie, ale także wydawało się prawie nie do zrealizowania. Dziś mogę powiedzieć, że Polska dołączyła już do pierwszej piątki państw europejskich, które w zakresie digitalizacji mają gigantyczne osiągnięcia, choć skala procesów i osiągnięcia na tym polu w porównaniu z państwami takimi jak Francja czy Wielka Brytania jest nieporównywalnie różna. Jednak dystans, który dzielił od nich Polskę został bardzo poważnie skrócony w rewelacyjnie krótkim czasie. Dziś wiele z tych projektów znajduje się rzeczywiście w połowie wyznaczonej drogi, ale nie oznacza to, że nie ma efektów, które można pokazać. Na Program Kultura+ Digitalizacja przeznaczyliśmy ponad 50 mln zł. Ponad 79 mln zł przeznaczone zostało na projekty digitalizacyjne wykonywane przez organizacje pozarządowe i instytucje samorządowe wszystkich szczebli. Znacznie wpływa to na wysoką efektywność tego programu. Priorytety digitalizacyjne zostały sformułowane tak, aby ich efekt zawierał w sobie dwa elementy. Po pierwsze, chodzi o to żeby dzielić się dziedzictwem narodowym, które ma służyć przede wszystkim celom poznawczym i edukacji społecznej. Zatem digitalizacja ma służyć nie tylko upowszechnianiu wiedzy i dorobku kulturowego, ale także ułatwiać dostęp do kultury i zmniejszać jego koszty. Które dokonania można wyróżnić? BZ: Niezwykle cenna jest digitalizacja zasobów archiwalnych pozostających w gestii Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Do końca tego roku powinna zakończyć się digitalizacja zasobów radiowych, co stanowić będzie ewenement na skalę światową. Jak Biblioteka Narodowa spożytkowała te ostatnie trzy lata w zakresie digitalizacji zbiorów książkowych? Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej: Ostatnie trzy lata to intensyfikacja prac w tym zakresie. Rozpoczęliśmy od wydania podręcznika, co …
Wyświetlono 25% materiału - 344 słów. Całość materiału zawiera 1379 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się