Sobota, 29 maja 2021
TRZEBA KOMBINOWAĆ INACZEJ
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 547 (10/2021)
W najnowszym numerze miesięcznika „WPiS” (Wiara, Patriotyzm i Sztuka), nr 4 (126) datowanym 20 kwietnia – 24 maja, w artykule zatytułowanym „Kiełbasa i igrzyska” bardzo krytycznie o działaniach władz w sferze książki wypowiedział się Leszek Sosnowski, prezes zarządu wydawnictwa Biały Kruk z Krakowa, wydawcy tego czasopisma. Czytamy tam o sytuacji księgarstwa: „blisko 20 lat temu liczbę punktów sprzedaży książek obliczano na ok. 4,5 tys.”, a teraz jest 1786. W dalszej części tekstu autor dodaje, że ta liczba księgarń „jest mocno zawyżona”, bo „tylko bowiem 1087 z nich to stuprocentowe księgarnie, reszta to punkty, gdzie książka jest uzupełnieniem dla innych towarów albo usług gastronomicznych”. Dodaje przy tym, że dane te pochodzą z końca 2018 roku, „a w okresie pandemii zlikwidowanych zostało kolejnych 200 do 300 placówek”. Ocena działań władz, a raczej ich wieloletniego braku, jest wysoce negatywna: „dawniej tłumaczono, że placówek jest mało i systematycznie upadają, bo są za biedne – znikąd nie znajdowały pomocy. A przecież państwo w ramach środków na kulturę zobowiązane było stworzyć system pomocowy dla księgarń niezależnych, bo one były nie tylko, i nie przede wszystkim, sklepami, lecz właśnie ośrodkami kultury”. Jednak polityka państwa prowadzona według zasad neoliberalnych, „w znacznym stopniu dziś już potępionych”, nie zajmowała się losem księgarń: „jego włodarze troszczyli się głównie o to, co by tu jeszcze za psie pieniądze sprywatyzować i nie zaprzątali sobie głów jakąś tam kulturą. Tak więc księgarnie wciąż upadają”. …
Wyświetlono 25% materiału - 230 słów. Całość materiału zawiera 920 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się