Poniedziałek, 16 września 2013
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru363
Kraków kocha dwa rodzaje imprez szczególnie: jubileusze i pogrzeby. O ile jednak te pierwsze są w zasadzie stałym elementem kulturalnego pejzażu miasta pod Wawelem, o tyle te drugie mają zazwyczaj charakter wyjątkowy, chciałoby się rzec – odświętny. W Krakowie ten czy inny cokolwiek wybitny starzec obchodzi rozmaite jubileusze w rytmie co parę lat. Gdy odchodzi na zawsze, to pogrzeb ma na ogół jeden. W związku z tym znaczenie pochówku jest zdecydowanie większe niż spowszedniałych jubileuszy. Gdy jednak odchodzi ktoś wybitny, ktoś, którego narodowa ranga i znaczenie wymagają miejsca spoczynku czy to na Wawelu, czy na Skałce, to sprawa zaczyna być poważna. Co prawda Aleja Zasłużonych na Rakowicach to też nie byle co, ale wawelskim czy skałkowym kryptom jednak nie dorównuje i każdy to wie. Sławomir Mrożek umarł na obczyźnie, co dla narodowej pamięci o wieszczach ma dodatkowe znaczenie, wzmacniające wagę pochówku pisarza. W dodatku umarł we Francji! A Francja to, jak wiadomo, stałe miejsce pobytu wszystkich naszych największych. Chopin – Francja, Mickiewicz – Francja. Słowacki – Francja. Krasiński – Francja. Norwid – Francja. To musi coś znaczyć! Co prawda Piłsudski – twierdza w Magdeburgu, ale po prawdzie to nie był on artystą słowa, a jedynie sztuki wojennej, a to jednak co innego. Zdawać by się zatem mogło, że wybór miejsca ostatecznego pobytu autora „Tanga” jest prosty: albo Wawel, …
Wyświetlono 25% materiału - 218 słów. Całość materiału zawiera 873 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się