Wtorek, 18 kwietnia 2023
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 591 (7/2023)
Zaczniemy od cytatów z Kazika Staszewskiego. Cytat pierwszy: „Okazało się, że pastor King nie był murzynem / ani czarnym – on był Afroamerykaninem”. Cytat drugi: „Na plakacie goła baba z karabinem maszynowym / Strzela do Arabów – oto produkt narodowy / narodu amerykańskiego, jeśli można tak mówić / Uważać trzeba, by nikogo nie obrazić / Każda mniejszość ma swoje prawa / I tak dalej, i tak dalej... To jest niezła zabawa”. Pochodzą, odpowiednio, z utworów „12 groszy” oraz „Nie zrobimy Wam nic złego”. Już wtedy, czyli w latach dziewięćdziesiątych, piosenkarz zwracał uwagę na pułapki poprawności politycznej, który to termin słabo przebija się obecnie do językowego mainstreamu. Przyczyną może być przekonanie, że w „modzie” na inkluzywność nie chodzi o wynikające z doraźnych korzyści dostosowywanie się do wrażliwości adresatów komunikacji (dzisiaj nikogo nie obrazimy, ale jutro, kiedy już dopniemy swego, oszczędzać nie będziemy i powiemy, co naprawdę o tym wszystkim myślimy), a o szczere, dalekie od kalkulacji i zgodne z naszymi przekonaniami „opowiadanie” świata z jego różnorodnością, a nade wszystko równością żyjących na nim „stworzeń dużych i małych”. Zwłaszcza ostatni z przymiotników wbijcie sobie mocno do głowy (póki jeszcze możecie). Jak bowiem doniósł branżowy portal Wirtualne Media, w popularnych na Wyspach Brytyjskich książeczkach dla dzieci Roalda Dahla wydawnictwo Puffin dokonało daleko idących zmian mających na celu uwspółcześnienie ich przekazu. Jak czytamy, oficyna przekonywała, że „przeglądu języka Dahla dokonano w celu zapewnienia, że jego książki mogą nadal dzisiaj wszystkich cieszyć” (jakże uroczy przykład politycznej poprawności, nieprawdaż?), „a Roald Dahl Story Company, instytucja zajmująca się dziedzictwem literackim pisarza, twierdziło, że zmiany są niewielkie i starannie przemyślane”. Ale, jak wykazał „Daily Telegraph”, „w porównaniu z poprzednią edycją z 2001 …
Wyświetlono 25% materiału - 274 słów. Całość materiału zawiera 1096 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się