Poniedziałek, 7 lutego 2011
Cyfrowa przyszłość obiegu kultury w Europie
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru293
Hasło „Nowy Renesans” brzmi dumnie i poetycko, ale… z jednej strony nie na tyle, żeby jakoś nadmiernie pobudzało wyobraźnię ludzi z książkowej branży i powodowało przyspieszenia tętna, z drugiej zaś niewiele lub zgoła nic nie mówi o tym, do czego miałoby się odnosić. Na ogół jednak bywa tak, że nijakie z pozoru hasełka z biegiem czasu nabierają bardziej konkretnych znaczeń. Czy tak będzie i tym razem? Trudno orzec, wszelako zająć się „Nowym Renesansem” warto, bo kto wie, kto wie… I żeby później nie było tak: „O czym mowa?! My nie wiedzieliśmy, że to takie ważne i dlaczego nikt nam o tym wcześniej nie mówił?”… Tych kilka zdań poniższego komentarza dedykuję nie tylko wydawcom, ale przede wszystkim ministrowi kultury, który – śmiem twierdzić – nie ma bladego pojęcia (bo niby skąd?), że bez jego (czyli Polski) udziału Unia Europejska, a w zasadzie tzw. „stara” UE, decyduje o zasadach nowego, zdigitalizowanego porządku obiegu dóbr kultury w UE. Jestem po lekturze kilkudziesięciostronicowego dokumentu, dostępnego na razie jedynie w języku angielskim, w sprawie przyjęcia podstawowych zasad dostępu do europejskiego (w tym również polskiego, a jakże!) dziedzictwa kulturowego w internecie. Materiał opracowany został przez „Comité des Sages” i ma się stać podstawą do procedowania w UE spraw związanych z zasadami obiegu dóbr kultury w społeczeństwie epoki cyfrowej. Oczywiście, wiele zapisów prawnych przyjętych przez Komisję UE może ostatecznie ulec zmianie, ale zasadnicze stwierdzenia dokumentu pozostaną, jak sądzę, niewzruszone. W roku 2012 Komisja zamierza przyjąć finansowoprawny model portalu Europeana. Po pierwsze – uznano, że podstawowym wyzwaniem dla państw członkowskich UE jest powszechne (czytaj: nieograniczone, demokratyczne i… …
Wyświetlono 25% materiału - 259 słów. Całość materiału zawiera 1038 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się