Wtorek, 5 grudnia 2023
RAPORT O STANIE CZASOPISM W 2022 ROKU
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 606 (22/2023)
W 2022 roku zanotowano numery 6159 periodyków, mniej o 136 tytułów i 2 proc. mniej niż w 2021 roku – wynika z najnowszej publikacji Biblioteki Narodowej „Ruch Wydawniczy w Liczbach. Periodyki”. To raport, w którym przedstawiane są dane statystyczne dotyczące tytułów periodyków opublikowanych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w jednym roku kalendarzowym. W aktualnym raporcie uwzględniono wszystkie gazety i czasopisma, których wydania z 2022 roku Biblioteka Narodowa otrzymała w formie papierowej nie później niż do końca maja 2023 roku. Od roku 2017 liczba tytułów zmniejszyła się o 1322 tytuły, czyli o 18 proc. Mamy więc do czynienia z wyraźnym trendem spadkowym. To efekt zmian kulturowych – wskazano. „Fakt, że gazety i czasopisma wypierane są ze swoich funkcji – zarówno informacyjnych, jak i rozrywkowych, poradniczych czy integracyjnych – przez portale i serwisy internetowe, nie ulega wątpliwości. Globalne perturbacje polityczne, społeczne i ekonomiczne ostatnich kilku lat także nie poprawiły sytuacji w tym sektorze kultury. Pandemia Covid-19, ze względu na konieczność izolacji społecznej, przyczyniła się do przyspieszenia procesu przesuwania uwagi z analogowych na cyfrowe nośniki informacji. Wywołująca niepokój niestabilność sytuacji politycznej oraz wysoka inflacja, charakterystyczne dla roku 2022, spowodowały z kolei skłonność konsumentów do ograniczania wydatków, zwłaszcza tych uznawanych za niekonieczne, a to zapewne pozostaje nie bez wpływu na sprzedaż gazet i czasopism”. Ubywa czasopism naukowych i fachowych Jak wskazują badacze z Biblioteki Narodowej, z największym liczebnie spadkiem mamy do czynienia w przypadku czasopism naukowych. Ich zbiór zmniejszył się o niemal 100 tytułów. Spadek ten może być efektem tendencji do rezygnacji z papierowej formy pism naukowych na rzecz formy elektronicznej (w zbiorze, prawdopodobnie niepełnym, periodyków dostarczanych do Biblioteki Narodowej w formie elektronicznej dominują właśnie tytuły o charakterze naukowym). Mniejsze liczebnie spadki odnotowano w przypadku czasopism fachowych (spadek o 19 tytułów), o stylu życia (ubyło 25 tytułów z licznego zbioru zaliczanych do tej kategorii pism zawierających krzyżówki i szarady) oraz społeczno-politycznych (8 tytułów). Niewielki wzrost liczby periodyków odnotowano z kolei w przypadku czasopism urzędowych (o 23 tytuły). Polska produkcja periodyków według kategorii tematycznych 29 proc. wszystkich czasopism przekazanych do Biblioteki Narodowej stanowiły pisma o tematyce społecznej. Znaczny był również udział w całym zbiorze pism należących do takich dziedzin, jak: …
Wyświetlono 25% materiału - 354 słów. Całość materiału zawiera 1419 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się