Wtorek, 7 maja 2019
PO KONFERENCJI WOKÓŁ DYREKTYWY
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 496 (7/2019)
Książka i prasa w dobie cyfryzacji to temat konferencji, jaka odbyła się 16 kwietnia w Centrum Prasowym PAP w Warszawie z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich z inicjatywy branżowych organizacji: Polskiej Izby Książki, Izby Wydawców Prasy, Stowarzyszenia Dziennikarzy i Wydawców Repropol, Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Spotkanie zdominowała dyskusja wokół Dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, która została zatwierdzona przez Radę UE 15 kwietnia. Polska stoi przed koniecznością jej implementacji do prawa polskiego. Ma na to dwa lata. – Właściwa implementacja Dyrektywy, szanująca prawa twórców i tym samym gwarantująca rozwój polskiej kultury – to najważniejsze zadanie stojące dziś przed twórcami i producentami, przed wszystkimi ludźmi kochającymi twórczość i kreatywność – mówił prowadzący konferencję Jan Młotkowski. Mec. Jacek Wojtaś (Izba Wydawców Prasy) oraz mec. Marek Staszewski (Związek Producentów Audio Video) przedstawili najważniejsze zapisy dyrektywy, ich znaczenie dla ochrony praw twórców. To jest od 2001 roku pierwsza regulacja, która odnosi się do stanu faktycznego i prawnego – zwrócili uwagę prelegenci. I podkreślali, że nie obejmuje ona indywidualnych użytkowników korzystających z treści w sposób niekomercyjny oraz nie dotyczy czynności linkowania. Prof. Anna Nasiłowska odwołała się do szumu, jaki powstał w naszym kraju wokół dyrektywy oraz braku jednomyślności ze strony polskich europosłów w  trakcie głosowania. – Pewne środowiska szukają tematów, które nas, Polaków, dzielą. Niestety, obserwuję brak długofalowego myślenia o kulturze …
Wyświetlono 25% materiału - 223 słów. Całość materiału zawiera 892 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się