Czwartek, 28 stycznia 2021
KSIĄŻKA POTĘŻNA I UŻYTECZNA
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 539 (2/2021)
Prof. Janusz Górski z  Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, jeden z najwybitniejszych projektantów i twórców opracowań graficznych książek, a także naukowiec zajmujący się tą dziedziną, stworzył książkę wielką (nie tylko pod względem wagi i objętości!), a wydawnictwo Karakter z Krakowa sprostało zadaniu, czego oczywiście można się było spodziewać, i opublikowało dzieło, do którego przez lata będziemy wracać przy projektowaniu książek i dyskusjach o ich kształcie graficznym. Pozycja nosi tytuł „Dosłownie. Liternicze i typograficzne okładki polskich książek 1944-2019” i ukazała się w serii „Sztuka książki – biblioteka pod redakcją Janusza Górskiego”. Książka wyszła się w dwóch wersjach różniących się kolorem okładek – z dominującym kolorem czarnym lub białym. A może są jeszcze inne niespodzianki, jakie nam autor i wydawca przygotowali? Czekamy na doniesienia! Jak zwykle u prof. Janusza Górskiego, nic nie może być zwykłe i sztampowe, lecz na najwyższym poziomie artystycznym, w czym jest wielka wartość i cały urok! Już pierwsze słowa wstępu frapują: „Rzadko się zdarza, żeby autor poświęcił pierwszy rozdział książki objaśnieniami jej tytułu. Ale w podtytule »Liternicze i typograficzne okładki polskich książek 19442019« każdy człon domaga się komentarza”. I tak „Liternicze i typograficzne” jest w  konkluzji objaśnione w  następujący sposób: „będę się posługiwał terminami »liternicze« i »typograficzne« wymiennie, starając się używać pierwszego z nich do układów literniczych malowanych odręcznie (…), a drugiego – do liter drukowanych tradycyjnie drukiem wypukłym (…), jak również generowanych za pomocą fotoskładu, a w późniejszych latach z komputerowych fontów”. Dalej: „Pojęcie »okładka« nie definiują zawarte na jej pierwszej stronie informacje wydawnicze. Zdarzają się okładki, na których brak imienia i nazwiska autora …
Wyświetlono 25% materiału - 242 słów. Całość materiału zawiera 969 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się