środa, 11 czerwca 2014
Mniej egzemplarzy obowiązkowych
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru383
 W trakcie V Warszawskich Targów Książki odbyła się dyskusja panelowa zatytułowana „Egzemplarz obowiązkowy – czy mamy problem?” zorganizowana przez Sekcję Wydawców Akademickich i Naukowych PIK, Konferencję Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich oraz Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych. Do panelu zaproszono Annę Duńczyk-Szulc, zastępcę dyrektora Departamentu Mecenatu Państwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Tomasza Makowskiego, dyrektora Biblioteki Narodowej i przewodniczącego Krajowej Rady Bibliotecznej, Artura Jazdona, dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu i wiceprzewodniczącego Konferencji Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich oraz Andrzeja Chrzanowskiego, który reprezentował Polską Izbę Książki. Moderatorem był Piotr Dobrołęcki, przewodniczący SWAiN PIK. Anna Duńczyk-Szulc przedstawiła jako informacje „z ostatniej chwili” założenia przygotowywanej nowelizacji Rozporządzenia o obowiązkowym egzemplarzu bibliotecznym, która przewiduje ograniczenie liczby egzemplarzy obowiązkowych z 17 do 5, z czego po 2 egz. przypadną Bibliotece Narodowej i Bibliotece Jagiellońskiej, a jeden wojewódzkiej bibliotece publicznej właściwej dla miejsca wydania publikacji. Oczekiwany przez wydawców od lat projekt Rozporządzenia ma być w najbliższym czasie przekazany do konsultacji społecznych i środowiskowych. Zostanie również opublikowany na stronie internetowej resortu kultury. Zapowiedziane zmiany wzbudziły protest bibliotekarzy, dla których egzemplarz obowiązkowy jest w dużej mierze źródłem uzupełniania księgozbiorów. Najbardziej radykalnie krytykował zapowiedziane zmiany Artur Jazdon. Podkreślił, że biblioteka, jaką kieruje, prawo do egzemplarza obowiązkowego otrzymała w 1919 roku czyli blisko sto lat temu, a koncepcja kierowania jednego egzemplarza do bibliotek wojewódzkich jest …
Wyświetlono 25% materiału - 214 słów. Całość materiału zawiera 857 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się