Książki Roku 2012

Od „pobożnych życzeń” rozpoczął Piotr Dobrołęcki uroczystość wręczenia dorocznych nagród „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. Tegoroczna gala odbywała się w wyjątkowym miejscu – w Pałacu Krasińskich w Warszawie, gdzie znajduje się Dział Zbiorów Specjalnych Biblioteki Narodowej. Redaktor naczelny  miesięcznika przyznającego nagrody pozwolił sobie na bardzo odważne wizje: – Podatek VAT na książki i oczywiście na czasopisma specjalistyczne znowu wynosi 0 proc., czytelnictwo wzrosło do 70, no – może do 60 proc., a biblioteki są oblężone przez czytelników, dystrybutorzy płacą przed terminem, minister kultury przeznacza na zakupy nowości do bibliotek 300 mln zł czyli 10 proc. zeszłorocznego rynku książki, którego wartość w tym roku wzrosła co najmniej dwukrotnie, chociaż nie mamy jeszcze potwierdzonych danych, które Biblioteka Analiz otrzymuje od wszystkich wydawców bez opóźnienia i tajemnicy – wymieniał Dobrołęcki. – I jeszcze jedno – polscy autorzy są masowo tłumaczeni i wydawani za granicą, powstaje nowy gatunek polskiej powieści ekscentrycznej, która zdobywa rynki całego świata!

Jego wypowiedziane marzenia wprawiły w dobry nastrój blisko 250 goszczących na gali osób związanych z branżą książkową: od autorów, tłumaczy, wydawców, dystrybutorów po drukarzy, przedstawicieli organizacji branżowych i mediów. Ministra kultury i dziedzictwa narodowego reprezentował dr Marcin Wieczorek z Departamentu Mecenatu Państwa. A potem… spadł deszcz nagród.

„Magazyn Literacki KSIĄŻKI” nagrodził najlepsze tytuły, które pojawiły się na księgarskich półkach w minionym roku. Najwięcej wyróżnień w tym roku zdobył Rebis i Biały Kruk. Wśród wyróżnionych autorów znaleźli się m.in.: Marek Nowakowski, Wojciech Albiński, Wacław Holewiński, Maria Poprzęcka, Paweł Smoleński, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Dorota Gellner i Małgorzata Strzałkowska.

Z powstałej w ciągu 12 miesięcy listy 48 tytułów kolegium redakcyjne wyłania pięć Książek Roku. Nagrody główne w postaci statuetek przypadły: Wydawnictwu Literackiemu za „Dom pod Lutnią” Kazimierza Orłosia, Rebisowi za „Pakt Ribbentrop-Beck” Piotra Zychowicza, Wydawnictwu Prószyński Media za „John Lennon. Listy”, Wydawnictwu Jedność za „Itinerarium” Jakuba Skiby oraz Białemu Krukowi za album „Wiara” Adama Bujaka.

Nagrodę za Wydarzenie Roku 2013 przyznano wydawnictwu Sine Qua Non.Nagroda ta ma wskazywać najciekawsze inicjatywy realizowane na polskim rynku książki. Premiować ludzi i firmy, którzy swoją aktywnością wyróżniają się na tle innych. Właśnie takim przykładem jest wydawnictwo Sine Qua Non, którego twórcy pokazali, że na rodzimym rynku nadal znajduje się miejsce na błyskotliwy biznesowy debiut, że można odnieść sukces startując od przysłowiowego zera – mówił Paweł Waszczyk, redaktor naczelny Biblioteki Analiz.
Warunkiem osiągnięcia sukcesu jest jednak innowacyjny pomysł na stworzenie lub wypełnienie w odpowiednim momencie niezagospodarowanej wcześniej niszy. Dość rzadka to jednak umiejętność kreacji oryginalnych produktów, które odpowiadałyby na realne, choć nie zwerbalizowane jeszcze powszechnie czytelnicze potrzeby. W 2012 roku oficyna umacniała pozycję lidera w biografiach sportowych, jednocześnie coraz mocniej zaznaczając swoją aktywność w innych dziedzinach, jak muzyka, sztuka i literatura fantasy.

W tym roku przyznano również Nagrodę Specjalną – Wydarzenie Roku 2012. Otrzymało ją wydawnictwo Biały Kruk za przedstawienie w nowatorski sposób historii Kościoła katolickiego w Polsce w wysokiej jakości edytorskiej i graficznej serii „Kościół na Straży Polskiej Wolności”.

Tytuł Wydawcy Roku 2012 otrzymało Wydawnictwo Sonia Draga.Niektórzy uważają, że „nos wydawniczy” decyduje w 90 proc. o sukcesie wydawcy. Tylko 10 proc. to ciężka praca redaktorów, tłumaczy, korektorów, grafików, drukarzy i wydatki na marketing. Ile w tym prawdy? Trudno powiedzieć, nie ma jednak wątpliwości – bez nosa nie ma mowy o sukcesie. To dar, coś nieuchwytnego, coś bezcennego, coś jak talent. Sonia Draga ten dar bez wątpienia posiada. Udowadniała to już nie raz, wyciągając jak prestidigitator największe światowe bestsellery, w które inni nie dość szybko uwierzyli. A hity, które wprowadza, to nie są zwykłe bestsellery, to książki, które kreują mody, i które sprzedają się przez długi czas – uzasadnił wybór Łukasz Gołębiewski, prezes Biblioteki Analiz.

Po raz pierwszy udało się także zrealizować interesującą formę promocji Nagród „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. Umożliwiła to współpraca z firmą AMS. Maciej Garczyński, członek zarządu firmy, zapowiedział, że AMS chciałby na stałe wpisać uroczystość do swojego kalendarza imprez wspierających polskie przedsięwzięcia kulturalne. 31 stycznia na monitorach w warszawskim metrze i w stołecznych autobusach wyświetlany był komunikat o nagrodzonych Książkach Roku 2012. Drugim etapem przedsięwzięcia jest lutowa kampania na warszawskich wiatach przystankowych. Na nośnikach typu Citylight w 60 miejscach (od Dworca Zachodniego, Żoliborz przez Marszałkowską po Targówek) umieszczone zostały plakaty prezentujące zwycięskie książki oraz logo Wydawcy Roku 2012.

Uroczystość rejestrowało kilka kamer, relacje z imprezy pojawiły się w rozgłośniach radiowych (m.in. IAR, Program Drugi PR, Radio dla Ciebie) i w innych mediach od Polskiej Agencji Prasowej poczynając, po media elektroniczne (m.in. gazeta.pl, rp.pl, dziennik.pl, Wirtualnemedia.pl, Portal Księgarski). O nagrodach pisali książkowi blogerzy, silnym nośnikiem informacji okazał się oczywiście Facebook.

Organizatorzy składają gorące podziękowania tym, dzięki którym wydarzenie miało godną oprawę – Bibliotece Narodowej oraz firmom: Książnica Polska, Platon, Pozkal, Heidelberg, International Paper, Xerox, Huber Polska, CPI, a także Warszawskim Targom Książki i AMS. Wszystkim życzymy im, aby spełniła się wizja Piotra Dobrołęckiego: „by przez kolejne lata osiągały wspaniałe zyski”.

KSIĄŻKI MIESIĄCA „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” w 2012 roku – lista laureatów

Styczeń

  1. “Generalissimus”, Dariusz Wilczak, Wydawnictwo Ossolineum, kategoria proza polska
  2. “Historia polityczna Polski 1944-1991”, Andrzej Leon Sowa, Wydawnictwo Literackie, kategoria historia
  3. “Blady ogień”, Vladimir Nabokov, tłum. Stanisław Barańczak, Michał Kłobukowski, Muza, kategoria proza obca
  4. “Tom 1. 1955-1959”, Jerzy Zawieyski, Fundacja Ośrodka Karta, kategoria dzienniki

Luty

  1. “Listy do młodego pisarza”, Mario Vargas Llosa, tłum. Marta Szafrańska-Brandt, SIW Znak, kategoria proza obca
  2. “Tajemnice artystów i ich dzieł”, Paweł Kwiatkowski, Wydawnictwo Arkady, kategoria sztuka
  3. “Teoria bezwzględności”, Beata Pawlikowska, G+J Gruner + Jahr, kategoria cywilizacja
  4. “Zawiłości miłości”, Dorota Gellner, Wilga, kategoria dla dzieci i młodzieży

Marzec

  1. “Rozwiązła”, Jarosław Kamiński, Wydawnictwo W.A.B., kategoria proza polska
  2. “Putin. Człowiek bez twarzy”, Masha Gessen, tłum. Julia Szajkowska i Magda Witkowska, Wydawnictwo Prószyński Media, kategoria politologia
  3. “Czas walki z Bogiem”, Andrzej Nowak, Wydawnictwo Biały Kruk, kategoria albumy
  4. “Szczęście w garści”, Ryszard Skubisz (red.), Wydawnictwo Nowik, kategoria biografie, wspomnienia

Kwiecień

  1. “Dom pod Lutnią”, Kazimierz Orłoś, Wydawnictwo Literackie, kategoria proza polska
  2. “Festung Warschau”, Elżbieta Janicka, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, kategoria literatura faktu
  3. “Ludzie renesansu”, Robert C. Davies, Beth Lindsmith, tłum. Aleksandra Górska, Dom Wydawniczy Rebis, kategoria leksykony
  4. “Filozofia seksu”, Igor Primoratz, tłum. Joanna Klimczyk, Wydawnictwo Naukowe PWN, kategoria filozofia

Maj

  1. “Soweto – my love”, Wojciech Albiński, Wydawnictwo W.A.B, kategoria proza polska
  2. “Zanim zasnę”, S.J. Watson tłum. Ewa Penksyk-Kluczkowska, Wydawnictwo Sonia Draga, kategoria proza obca
  3. “Wystarczy”, Wisława Szymborska, Wydawnictwo a5, kategoria poezja
  4. “Miesiąc niedziel”, John Updike, tłum. Jerzy Kozłowski, Dom Wydawniczy Rebis, kategoria proza obca

Czerwiec

  1.  “Pióro”, Marek Nowakowski, Iskry, kategoria proza polska
  2. “Nowa Ziemia”, Julianna Baggott, tłum. Janusz Maćczak, Egmont, kategoria proza obca
  3. “Itinerarium”, Jakub Skiba, Jedność, kategoria esej
  4. “Prawo prasowe. Komentarz”, Wojciech Lis, Piotr Wiśniewski, Zbigniew Husak, C.H. Beck, kategoria prawo

Lipiec

  1. “Szkatułki Newerlego”, Jan Zieliński, Wydawnictwo W.A.B., kategoria biografie, wspomnienia
  2. “Balagan. Alfabet izraelski”, Paweł Smoleński, Agora, kategoria reportaż
  3. “Opowieści pana Rożka”, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Nasza Księgarnia, kategoria dla dzieci i młodzieży
  4. “Naród bez państwa. Czas zaborów”, Marta Deszczyńska, Wydawnictwo Biały Kruk, kategoria albumy

Sierpień

  1. “Katarzyna Wielka”, Ewa Stachniak, tłum. Ewa Rajewska, SIW Znak, kategoria proza polska
  2. “55 skarbów Polski”, Maria Poprzęcka, Wydawnictwo Arkady, kategoria albumy
  3. “Pakt Ribbentrop-Beck”, Piotr Zychowicz, Dom Wydawniczy Rebis, kategoria historia
  4. “Amy. Moja córka”, Mitch Winehouse, tłum. Aleksandra Machura, Mirko Kuflewicz, Wydawnictwo Sine Qua Non, kategoria biografie, wspomnienia

Wrzesień

  1. “Opowiem ci o wolności”, Wacław Holewiński, Wydawnictwo Zysk i S-ka, kategoria proza polska
  2. “Mężczyzna i one”, Jan Nowicki, Wydawnictwo Bellona, kategoria biografie, wspomnienia
  3. “1000 muzeów w Polsce”, Dorota Folga-Januszewska, Bosz, kategoria przewodniki
  4. “Życie na lodzie”, Wojciech Zawioła, Mariusz Czerkawski, G+J Gruner + Jahr, kategoria sport

Październik

  1. “Daleko stąd”, Evelyn Waugh, tłum. Barbara Kopeć-Umiastowska, Świat Ksiażki, kategoria reportaż
  2. “Zielony, Nikt i gadające drzewo”, Małgorzata Strzałkowska, Wydawnictwo Bajka, kategoria książka dla dzieci i młodzieży
  3. “Łagiewniki. Szansa dla świata”, Adam Bujak, Wydawnictwo Biały Kruk, kategoria albumy
  4. “Joseph Anton. Autobiografia”, Salman Rushdie, tłum. Jerzy Kozłowski, Dom Wydawniczy Rebis, kategoria biografie, wspomnienia

Listopad

  1. “Całun Jezusa Nazarejczyka”, Barbara Frale, tłum. Grzegorz Rawski, Wydawnictwo WAM, kategoria religia
  2. “Strachy i Lachy”, Andrzej Nowak, Wydawnictwo Biały Kruk, kategoria publicystyka
  3. “John Lennon”, tłum. Tomasz Wilusz, Wydawnictwo Prószyński Media, kategoria literatura faktu
  4. “Sacrum Profanum”, Krzysztof Azarewicz, Piotr Weltrowski, Adam Nergal Darski, G+J Gruner + Jahr, kategoria biografie, wspomnienia

Grudzień

  1. “Świat po Kolumbie”, Charles C. Mann, Dom Wydawniczy Rebis, kategoria historia
  2. “Trafny wybór”, J.K. Rowling, SIW Znak, kategoria proza obca
  3. “Świat na rozdrożu”, Marcin Popkiewicz, Wydawnictwo Sonia Draga, kategoria literatura faktu
  4. “Wiara”, Adam Bujak, Wydawnictwo Biały Kruk, kategoria religia