Wtorek, 29 maja 2012
O własności intelektualnej na WTK
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru328
Współorganizowana przez Polską Izbę Książki i Izbę Wydawców Prasy debata "Prawo własności w dobie Internetu PRO - CONTRA", która odbyła się w drugim dniu III Warszawskich Targów Książki cieszyła się znacznym zainteresowaniem przedstawicieli środowiska książki. Za stołem prezydialnym zasiedli przedstawiciel ministerstwa cyfryzacji, reprezentanci nauki, środowiska książki i prasy, ludzie kultury (w tym dziennikarze) oraz prawnik (prawniczka). Wszyscy oni pochylali się nad problemem prawa własności intelektualnej w internecie: jego przestrzeganiem, łamaniem i propozycjami zmian. Całość moderował Tomasz Wróblewski, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej". W pierwszej kolejności Igor Ostrowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji (MAC) stwierdził, że resort ten nie zajmuje się prawem własności, zaś widzi swoje kompetencje w domenie cyfryzacji. Przywołał plan Cyfrowa Polska 2020-2030, z którego wynika, że infrastruktura nie jest dla nas problemem. Sama infrastruktura to początek - trzeba budować zapotrzebowanie na usługi szerokopasmowe. Działania rządzących mają generować popyt na te usługi, np. przez naukę czy reformę szkół (program "Cyfrowa szkoła" - red.), prowadzić walkę z wykluczeniem cyfrowym. Drugim torem działań ma być generowanie podaży usług w sieci. Resort widzi również potrzebę wspierania nowych modeli ekonomicznych aby urzeczywistnić ideę wolności wyboru. Jego przedstawiciel stwierdził też, że realizacją tej idei jest prawo twórcy do decydowania o udostępnianiu treści. Ekonomia, głupcze! Następnie prof. Wojciech Cellary z Katedry Technologii Informacyjnych UE w Poznaniu miał znaleźć odpowiedź na pytanie Tomasza Wróblewskiego, o to „jak ograniczyć chciwość właścicieli praw”. W odpowiedzi, przedstawił prezentację o własności, w tym własności intelektualnej odnosząc je do gospodarki. Cytując Clintona: „ekonomia, głupcze”, stwierdził, że nie jest tak, że darmowe jest dobre, a płatne złe. To właśnie z …
Wyświetlono 25% materiału - 258 słów. Całość materiału zawiera 1033 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się