Poniedziałek, 16 listopada 2009
Funkcjonalna metafora marginaliów
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru260
Z ideą książek poszerzonych, które oddaje się w ręce czytelników, by wersje elektroniczne uwzględniały ich przypisy i komentarze, wyszło amerykańskie wydawnictwo Twelve Books. Eksperyment już się rozpoczął. Na stronach wydawnictwa oraz autorów, Po Bronsona oraz Ashley Merryman, można było przez tydzień komentować trzy pierwsze rozdziały książki „Nurture Shock: New Thinking About Children”. Czytelnicy zachęcani byli do zaznaczania w tekście słów i dodawania własnych opinii w przypisach. „Nasza książka już teraz zawiera 70 stron materiałów źródłowych i 7000 słów w przypisach”, cieszy się pisarz i dziennikarz Po Bronson. „Wierzymy, że społeczność, która się w ten sposób wokół książki nadbuduje, będzie w stanie ją wzbogacić w równym stopniu, w jakim czyniły to od wieków marginalia”, wtóruje mu Caroline Vanderlip z firmy SharedBook, która zajmuje się techniczną stroną eksperymentu. Pomysłodawcy nie obawiają się nadużyć i są przekonani, że dodatki czytelników utrzymane będą raczej w duchu zbiorowej wiedzy Wikipedii niż głupoty internetowych komentarzy pozostawianych pod artykułami polskich portali informacyjnych. Tym bardziej że tematyka książki – wychowanie dzieci – wulgarnym uwagom z natury nie sprzyja. Po upływie tygodnia czytelnicy będą mogli kupić elektroniczną wersję z wzbogaconymi trzema pierwszymi rozdziałami. Pojedyncza publikacja posiada zatem w tym przypadku trzy oblicza. Pierwsze z nich to internetowa wersja elektroniczna, na …
Wyświetlono 25% materiału - 201 słów. Całość materiału zawiera 806 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się