Czwartek, 4 października 2012
Raport Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru337
Od 2009 roku Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje w Polsce Program Rozwoju Bibliotek (PRB)1, którego celem jest wzmocnienie potencjału bibliotek publicznych w małych miejscowościach. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. W ramach programu FRSI wyposaża biblioteki w sprzęt informatyczny oraz prowadzi szeroki projekt szkoleń dla bibliotekarzy, którego celem jest zwiększanie ich kompetencji w zakresie komunikacji, znajomości technologii informatycznych czy kreacja przedsięwzięć promujących biblioteki. Po trzech latach operacyjnego funkcjonowania programu, FRSI przeprowadziła badanie jego efektywności. Raport to niezwykle ciekawy obraz oczekiwań Polaków wobec bibliotek i zakresu działalności tego typu placówek. PRB objął swoim działaniem 3327 bibliotek w gminach miejskich oraz wiejsko- miejskich, do 20 tys. mieszkańców. Jak wynika z opublikowanego właśnie raportu z badania, do bibliotek biorących udział w PRB uczęszcza 2,66 mln osób w wieku powyżej 13 lat. Użytkownicy bibliotek stanowią zatem prawie 30 proc. mieszkańców tych miejscowości. Jak pokazuje badanie w gminach, w których działa PRB 2,5 mln mieszkańców wypożycza książki, 672 tys. korzysta z komputera i /lub Internetu w bibliotece, 694 tys. korzysta z drukarki, skanera lub ksero, 560 tys. przyszło do biblioteki, żeby się z kimś spotkać, 507 tys. wzięło udział w organizowanych w tych placówkach spotkaniach i zajęciach, a 80 tys. wzięło udział w organizowanym przez nie kursie lub szkoleniu. Z badania wynika m.in., że najczęściej z bibliotek korzystają kobiety, które stanowią niemal dwie trzecie użytkowników (64 proc. w 2011 i 65 proc. w 2012 roku). Biorąc pod uwagę wiek użytkowników, liderem jest grupa osób w wieku od 13 do 18 lat (20 proc. w 2012 …
Wyświetlono 25% materiału - 261 słów. Całość materiału zawiera 1047 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się