środa, 3 lipca 2019
POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 500 (11/2019)
Premierowy numer dwutygodnika ukazał się z datą 10 stycznia 2000 roku. Wierzyć się nie chce, że to już 19 lat minęło od czasu, gdy powstał! Zajrzyjmy do tego wydania, którego pierwszą stronę zamieszczamy obok. Wróćmy do tego, czym żyła wówczas branża, zobaczmy, jak na przestrzeni tego czasu zmienił się polski rynek książki. Głównym bohaterem premierowego wydania Biblioteki Analiz jest WSiP. Prywatyzacji firmy poświęcono artykuł autorstwa Łukasza Gołębiewskiego i obszerny komentarz Andrzeja Chrzanowskiego. O kupno edukacyjnego edytora starały się wówczas m.in.: Pearson Education, Klett, Wolters Kluwer, Hachette, Havas, Folens i Agora. Optymistycznie zakładano, że inwestor strategiczny powinien zostać wybrany pod koniec 2000 roku. Jak pamiętamy, potem jeszcze wielokrotnie podejmowano próby sprzedaży firmy w formie kolejnych przetargów. Oferty zakupu akcji WSiP składały m.in. konsorcja z udziałem takich inwestorów branżowych jak Muza, M. Rożak, MAC, Uniprom, Nasza Księgarnia, Drukarnia i Księgarnia św. Wojciecha. W końcu właścicielem WSiP w 2010 roku zostaje fundusz inwestycyjny Advent International, a w sierpniu 2018 roku decyzję o nabyciu oficyny ogłosiła węgierska grupa inwestycyjna Central Group. Ale wróćmy do komentarza Andrzeja Chrzanowskiego, który wymieniał wówczas jeszcze kilka wydawniczych podmiotów, które w 2000 roku były w rękach skarbu państwa i również czekały na prywatyzację: Wydawnictwo Literackie, Państwowy Instytut Wydawniczy, Wiedza Powszechna, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne i Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Wydawnictwo Literackie zostało postawione w stan prywatyzacji latem 2001 roku, ale dopiero w …
Wyświetlono 25% materiału - 220 słów. Całość materiału zawiera 882 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki