Poniedziałek, 5 marca 2012
Biblioteki publiczne w Polsce w 2010 roku
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru322
Instytut Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej przedstawił aktualną sytuację bibliotek publicznych. Na zebraniu naukowym, jakie odbyło się 22 lutego, opracowanie „Biblioteki publiczne w Polsce w 2010 roku. Dostępność bibliotek publicznych i ich usług” zaprezentowała Małgorzata Jegierska. Jednocześnie na stronie internetowej biblioteki zamieszczono dwie tabele zatytułowane „Informacja Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej o działalności bibliotek publicznych w 2010 roku” oraz „Zestawienie zbiorcze o stanie i działalności sieci bibliotek w 2010 roku”. Obydwie opracowano na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Z opublikowanych danych wynika, że w 2010 roku funkcjonowało 8.342 bibliotek publicznych. Oznacza to, że liczba bibliotek w dalszym ciągu spada, a tendencję tę notujemy od początku zmian ustrojowych i gospodarczych na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Wprawdzie roczny spadek był nieznaczny, gdyż nie przekraczał 1 proc., jednak tendencja ta nie została powstrzymana. Spadek w roku 2010 w stosunku do roku poprzedniego wyniósł 0,6 proc. – Problemy bibliotek publicznych są złożone, nawarstwiały się w ciągu ostatniej dekady – mówi Małgorzata Jegierska. Natomiast dla biblioteki jutra może być wiele prognoz, a niektóre zamysły są już realizowane. Dotyczy to bibliotek wszystkich typów, a należy pamiętać, że oprócz bibliotek publicznych jest – jak się szacuje – 16 tys. bibliotek szkolnych, które jednak nie tworzą sieci, poza tym jest też tysiąc bibliotek naukowych i 300 bibliotek pedagogicznych. Małgorzata Jegierska zwróciła uwagę na małą stabilność bibliotek publicznych wynikającą ze zmian administracyjnych, a przy tym zapisy ustawy o bibliotekach nie zawsze chronią biblioteki przed likwidacją czy zmianami organizacyjnymi. Do tego należy jeszcze dodać niejasną sytuację bibliotek powiatowych, które w ostatnich latach zostały reaktywowane – działają w 13 proc. powiatów. Nie tworzą jednak sieci, a do tego istnieje koncepcja likwidacji powiatów, co również nie sprzyja stabilności tego typu placówek. Jednak wspomniana tendencja spadkowa w największej mierze odnosi się do filii bibliotecznych w małych miejscowościach oraz na wsi, gdzie najczęściej są likwidowane placówki biblioteczne. Do tego liczba najmniejszych placówek czyli punktów bibliotecznych …
Wyświetlono 25% materiału - 313 słów. Całość materiału zawiera 1254 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się